Mağazadan Çıkarken Giydiği Ceketinin Parasını Ödemesini İstediler – Bakın Onları Nasıl Pişman Etti

Önyargılar maalesef yıkılamıyorlar. İnsanlara önyargıyla yaklaşmak ve onlardan şüphe duymak çok kolay. Önemli olan empati kurabilmek ve karşımızdaki insanlara psikolojik hasar vermemektir.

29 yaşındaki James Conley bir gün Old Navy isimli markanın mağazasına alışveriş yapmaya girdi. Mağazadan tam çıkacakken çalışanlardan biri onu mağazadan ürün çalmakla suçladı.

Conley, “Üzerimdeki mavi ceketi çalmakla suçlandım. Halbuki ceketimi geçen sene almıştım” dedi.

Conley’nin başına gelenleri sosyal medyadaki insanlar anladı ve ona destek verdiler. Başına gelenleri anlattığı gönderisi yüz binlerce kişi tarafından paylaşıldı. Conley şimdilerde kendisini hırsızlıkla suçlayan mağazaya ve çalışanına dava açmaya hazırlanıyor.

Old Navy isimli markanın daimi müşterisi olan James Conley, daha önce girmediği bir Old Navy mağazasına girerek ürünleri incelemeye başladı.

“Bugün bana Old Navy’nin Iowa’nın West Des Moines mağazasında ırkçılık yapıldı. Geçtiğimiz sene aldığım ve mağazaya girdiğimde üzerimde bulunan mavi ceketi çalmakla suçlandım. Mağazadan tam çıkacakken üzerimdeki mavi ceketin parasını ödemem istendi.

Duyduklarıma inanamayıp gülmeye başladım. Mağaza müdürü Beau Carter profesyonellik dışında bir harekette bulundu ve siyahi olmam nedeniyle üzerimdeki mavi ceketi çaldığımdan şüphelendi. ‘Mağazamızdan markamızın ürünleriyle çıkmakta olan kişilerin giymekte oldukları ürünleri de makineye okutmamız gerekiyor’ dedi. Markanın diğer şubelerine gittiğimde de aynı ceketle girdim ancak hiçbir zaman hırsızlıkla suçlanmadım.

Ceketimi tarattıktan sonra bir de ücretini ödememi istediler. Neyse ki Shannon (soyadının paylaşılmasını istemedi) ismindeki bölge müdürü geldi ve tatsızlığın önüne geçti. Beraber güvenlik kamerası görüntülerini izledik. Mağazaya girerken de üzerimde mavi ceketimin olduğunu gördüler.

Mağaza güvenlik kamerasını inceledikten ve suçsuz olduğum anlaşıldıktan sonra bile benden özür dilemedi.”

James mağazadan çıkarken bile başına gelenlere hala inanamadı. Old Navy markası daha sonra durum hakkında bir açıklama yaptı ve şunları söyledi:

“Geçtiğimiz hafta James Conley ismindeki daimi müşterimiz tatsız bir durumla karşılaşmıştır. Karşılaştığı haksız muamele değerlerimize ve politikalarımıza kesinlikle aykırıdır. Bay Conley ve hayal kırıklığına uğrattığımız müşterilerimizden özür dileriz. Yaptığımız detaylı araştırma sonucunda üç personelimizin işine son verdik. Bu tür durumlarda ne kadar hassas ve ciddi olduğumuzu bilmenizi isteriz.”

Sizce de siyahi adama ırkçılık ve ayrımcılık yapılmamış mı? Aynı durumda siz olsanız ne yapardınız? Tüketicilerin benzer konularda daha dirençli olmaları için haberi paylaşın.