Küçük Çocuk Doğum Günü Davetiyesi Aldı. Davetiyenin İçinde Yazan Not Anneyi Hüngür Hüngür Ağlattı.

Çocuklarına ciddi bir hastalık teşhisi koyulmuş anneler hayatları boyunca tedirgin oluyorlar. Canlarından parça olan çocuklarının üzüldüklerini görmek onları da derinden yaralıyor. Öte yandan çocuklarının isteklerini hayatlarının en önemli meselesi haline getirmeleri ve her şeyi onlara göre düzenlemeleri gerekiyor. Aile içinde fırtınalar koparken dışarıdan baktığınızda siz hiçbir şey anlayamıyorsunuz. Ancak sizi anlayan birileri olduğunda, onların gözünüzdeki değeri katbekat artıyor. Tricia Klein, The Book of Timothy isim blogunda benzer bir olayı paylaştı.

Küçükken otizm teşhisi koyulan Timothy yeni arkadaşlar edinmekte zorlanıyor. Bir gün evlerine oğlunun arkadaşından doğum günü davetiyesi geldi. İçinde yazan notu gören anne hüngür hüngür ağladı.Kanada’da yaşayan anne Tricia Klein’in üç çocuğu var. Bunlardan birisi de yedi yaşındaki Timothy. Küçük çocuk henüz iki yaşındayken kendisine atipik otizm (Sözsüz iletişimde zorlanma) teşhisi koyuldu. Sözsüz iletişimde zorlandığından çocuk sosyalleşemiyordu.Timothy’nin arkadaş edinmekte zorlanması nedeniyle, çocuk doğum günü partilerine çağrıldığında anne davetleri nazikçe geri çevirmek zorunda kalıyordu.

Bir gün Timothy’nin evine doğum günü davetiyesi geldi. Davetiyeyi yollayan sınıf arkadaşı Carter’dı. Carter, Timothy’nin doğum gününe gelmesini çok istiyordu. Davetiyenin içine Carter’ın annesi şöyle bir not iliştirdi:

“Carter sınıfta Timothy’nin yanında oturuyor ve sürekli ondan bahsediyor. Umarım ki gelebilir. Doğum günü için şişme oyun parkı getirttik bahçeye. Ayrıca içi su dolu balonlar ve su tabancaları da var. Eğer kalabalık onun için iyi değilse, diğer sınıf arkadaşları gelmeden daha erken gelebilir. Lütfen bana haber ver.”

Bu düşünceli hareket karşısında Tricia ne diyeceğini şaşırmıştı.

Tricia, ABC News’e “Annesinin not yazmak için zaman ayırmasının yanı sıra bu kadar düşünceli olmalı beni çok duygulandırdı. Okuyunca sevinç gözyaşlarına boğuldum.” dedi.

Carter’ın annesi Ainsley Peikos, Timothy’nin oğlunun doğum günü partisinde yer almasının çok önemli olduğunu söyledi.

Ainsley, ABC News’e “Carter sürekli ondan bahsediyor. Doğum gününe Timothy’yi çağırırken hiç tereddüt etmedim. Asıl soru ise, ‘Ne yapsak da Timothy’yi doğum günü partisinde rahat ettirsek?’ oldu” dedi.

Parti çok güzel geçti. Timothy partiye biraz erken gitti ve şişme oyun parkında arkadaşı Carter ile oynadı. İki arkadaş harika bir gün geçirdi ve çocukların anneleri o günden beri çok iyi arkadaşlar oldular.

Tricia Klein, ABC News’e “Kendi çocuklarım ve bütün çocuklar için tek bir şey istiyorum. Bütün çocuklar toplumda oldukları şekilde kabul edilmeliler. Farklı olmaları da kabul edilmeli. Farklı olmak güzeldir” dedi.

Yapacağımız küçük jestlerin başkaları için ne kadar önemli ve özel olacağını aklımızdan çıkarmamalıyız. Birilerini umursadığınızı onlara göstermek emin olun ki onlar için çok şey ifade ediyor. Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşarak bu tür konularda daha bilinçli olmalarını sağlayın.