Koltuk altında meydana gelen dikkate alınması gereken belirtiler

Koltuk altında meydana gelen dikkate alınması gereken belirtiler
Koltuk altında kaşıntı neyin belirtisi? Aşırı terlemenin sebebi nedir? Koltuk altındaki keskin koku hangi hastalığın belirtisi? Koltuk altındaki yumruları ne zaman ciddiye almalıyız?

Koltuk altında koku

Herkesin kendine özgü bir kokusu vardır. Bu durum çok normal ancak koltuk altınızdan keskin bir koku gelmeye başladıysa tiroit hastalığı belirtisi olabilir. Doktorunuza danışmanızda fayda var.

Koltuk altlarınız terlediğinde keskin, kimyasal, meyveye veya ojeye benzer bir koku varsa vücudunuzun şekeri doğru bir şekilde parçalayamadığı anlamına gelir. Bu koku diyabet belirtisi olabilir.

Koltuk altında yumru

Koltuk altı küçük lenf bezeleriyle doludur. Bu bezeler şişmediği sürece gözle görülmez. Lenf bezelerinin şişmesi hasta olmak üzere olduğunuz veya vücudunuzun bir mikropla savaştığı anlamına gelir. Bu bezelerin şişliği bir haftadan fazla sürüyorsa ve kendi kendine kaybolmuyorsa enfeksiyon veya daha kötüsü kanser belirtisi olabilir.

Koltuk altında döküntüler

Koltuk altı nemli ve ılık bir bölge olduğu için döküntülere meyillidir. Mantar enfeksiyonlarına da. Döküntülerle birlikte kaşıntı, kızarıklık, kabuk veya sivilceler de varsa mantar enfeksiyonu veya alerji olabilir. Fazla ısı, terleme ve sürtünme de döküntülere neden olabilir.

Koltuk altı kaşıntısı

Koltuk altı kaşıntısı göz ardı edilmemesi gereken bir semptomdur. Sürekli kaşıntı varsa koltuk altlarınız iyi ihtimalle tahriş olmuş olabilir. Kullandığınız tıraş bıçağından kaynaklanıyor olabilir. Yeni deodorantınıza veya tıraş köpüğünüze alerjik reaksiyon gösteriyor olabilir.

Koltuk altı kaşıntısı aynı zamanda mantar veya enfeksiyon belirtisi olabilir. Yoğun kırmızı lekeler, kaşıntı ve sivilceler varsa doktora gitmelisiniz.
Koltuk altında ağrı

Koltuk altlarınızda birbirinden farklı ağrılar meydana gelebilir. En yaygın görüleni kas ağrısıdır. Ağır şeyler kaldırıyorsanız veya sporda koltuk altlarınızı fazla esnetiyorsanız ertesi gün ağrı hissetmeniz normal.

Fakat bir türlü geçmeyen ağrı ve hassasiyet acilen doktora gösterilmeli.
Koltuk altının aşırı terlemesi

Egzersiz yaptığınız, fazla hareket ettiğinizde terlemeniz çok normal. Ancak normal günlerde çok fazla terliyorsanız bunu göz ardı etmemelisiniz. Otururken veya yürürken terlemek hiperhidroz belirtisidir ve hiperhidroz daha ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Gece terlemeleri de varsa acilen doktora gidip hormon seviyelerinize baktırmalısınız.