Kirpik uzatma ve gürleştirme yöntemleri

Kirpik uzatma ve gürleştirme yöntemleri

Her kadın uzun ve gür kirpiklerin hayalini kurar ama pek azı bu kirpiklerin sahibi olur. Peki kirpiklerimizi uzatmanın bir yolu yok mu? Tabii ki var. Kirpiklerin uzamasına yardımcı solüsyonlardan vitaminlere, kaliteli maskaralardan badem yağına kadar kullanabileceğiniz ürünler ve yöntemler var

Her kadın uzun ve gür kirpiklerin hayalini kurar. Ancak kullanılan kötü makyaj ürünleri, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, genetik nedenler ve bazı ilaçlar ya da hastalıklar sonucunda kirpikler çoğu zaman istenilen uzunlukta ve kalınlıkta olmaz. Tabii kirpiklerin sağlıklı uzaması ve daha sık olması için çözümler yok değil.

Kirpiklerin uzamasına yardımcı solüsyonlardan vitaminlere, kaliteli maskaralardan badem yağına kadar kullanabileceğiniz ürünler ve yöntemler var.

Öncelikle belirtelim ki, saçlarımızın doğal ve sağlıklı olması için gereken vitaminler kirpiklerimiz içinde gereklidir. Yeterli miktarda B vitamini, A ve E vitaminleri günlük beslenmeye eklenmelidir.

Bu vitaminler saçlarınızın daha canlı görünmesini ve kirpiklerinizin daha hızlı uzamasını sağlayacaktır. Havuç, muz gibi B ve E vitamini yönünden zengin taze meyve ve sebzeler hem kirpikleriniz hem de cildiniz için oldukça faydalıdır.

Şifalı bitki uzmanlarının kirpikler için en çok tavsiye ettiği bitkisel ürün badem yağı. Makyajdan ya da duştan sonra kirpiklerinize badem yağı sürebilir ve onları nemlendirerek kırılmalarını, koparak dökülmelerini azaltabilirsiniz.

Cildinize uygun, kaliteli makyaj ürünleri kullanmak uzun dönemde kirpiklerin yıpranarak seyrekleşmesinin önüne geçecektir. Aldığınız ürünlerin hipoalerjenik olmasına dikkat edin. Kirpik uzatma ve gürleştirme uygun ürün kullanımı ve iyi bir bakım sonucu olacaktır bunu unutmayın.

Günde 2 defa kirpiklerinizi kirpik tarağı ya da fırçası ile tarayın. Eğer kirpik fırçası yoksa temiz bir maskara fırçası da kullanabilirsiniz. Fırçaya birkaç damla E Vitamini yağı ekleyin ya da bu yağı direkt kirpiklerinize sürün. E Vitamini yağı kirpiklerinizin dökülmesine engel olacaktır. Kirpiklerinizi her gün fırçalamak kirpiklerin uzamasını harekete geçirecek ve kirpiklerinizin daha sağlıklı, daha kalın görünmesini sağlayacaktır.
Kirpiklerinizi zeytinyağı sürün. Zeytinyağı saçları güçlendirmek ve saç uzamasını harekete geçirmek için kullanılmaktadır. Pamuğun üzerine bir kaç damla zeytinyağı damlatın ve hafifçe kirpiklerinize sürün. Yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Bu yöntemi 4 hafta boyunca ya da istediğiniz sonuca ulaşıncaya kadar uygulayın.
Vazelin de saç ve kirpik uzamasını harekete geçirir. Yatmadan önce kirpiklerinize sürün ve sabah uyandığınızda ılık suyla durulayın. Eğer elinizde E Vitamini yoksa vazelini kirpik fırçanıza sürüp gece yatmadan önce kirpiklerinizi bununla fırçalayabilirsiniz.
Günlük besinlerinizin kirpik uzamasını ve güçlenmesini destekleyecek B, D ve E vitaminleri içerdiğinden emin olun. Bu vitaminler maskara ve kirpik kıvırıcılarının vereceği zararlara karşı kirpiklerinizin güçlü olmasını sağlar.
Protein ve vitaminler bakımından zengin besinler tüketmeye çalışın. Balık, yumurta, soya proteini ve yoğurt gibi besinler kirpiklerinizin uzamasına yardımcı olur. Somon balığı omega 3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir ve güçlü tırnakların, parlak saçların, uzun kirpiklerin gelişmesine yardımcı olur.
Göz makyajınızı silmeyi ihmal etmeyin. Ancak silme işlemini de nazikçe yapın ve hem kirpiklerinize hem de hassas göz çevrenize zarar vermemeye özen gösterin.
Kirpik kıvırma aletlerini kullanmamaya çalışın. Bunların kullanımı tüm uğraşlarınıza mani olabilir çünkü kirpikleri zayıflatırlar ve kırılmalarına yol açabilirler. Ayrıca kirpikleriniz istediğiniz uzunluk ve gürlüğe ulaşana kadar maskara da kullanmamaya çalışın ya da ara sıra takma kirpik kullanın.
Bir parça pamuğu yeşil çayın içine batırın ve kirpiklerinize yayın. Yeşil çay kirpiklerin uzamasını harekete geçirecektir.
Göz kapaklarınıza nazikçe yapacağınız masaj kan dolaşımını hızlandırabilir ve bu da kirpiklerin uzamasını harekete geçirebilir. Ellerinizi temiz bir şekilde yıkadıktan sonra parmaklarınızla göz kapaklarınıza hafif hafif masaj yapın.
Gözlerinizi çok fazla ovalamaktan kaçının. Gözlerinizi çok fazla ovalamak kirpiklerinizin gevşemesine ve daha hızlı bir şekilde dökülmesine yol açabilir.
Makyajınızı temizlerken kirpiklerinizi çekmemeye özen gösterin. Bunun için de daha önce de belirttiğimiz gibi makyajınızı nazik bir şekilde ve hafif hareketlerle temizlemeniz gerekmektedir.

KİRPİK BAKIMI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER NELERDİR?

Tıpkı saç bakımına özen gösterdiğiniz gibi kirpik bakımına da özen göstermelisiniz.
Yağlı makyaj temizleyicileri tercih etmelisiniz. Böylece makyaj kalıntılarını kirpiklerinizden arındırmak için aşırı baskı uygulamanız gerekmeyecektir.
Haftada 3 defa badem yağı, zeytinyağı ve kakao yağı ile kirpiklerinize bakım yapabilirsiniz. Böylece kirpikleriniz hem nem kazanacak hem de beslenecektir. Bu yağları kulak temizleyicilerine sürüp kirpik diplerine uyguladıktan sonra fazlasını yumuşak bir mendille alıp yatağa girebilirsiniz.
Kirpiklerinize uygulayacağınız yağların kimyasal madde içermemesine dikkat etmelisiniz. Paketlerde TSE damgasının olmasına, belirli ve güvenilir markalara ait olmasına, kaliteli olmasına özen göstermelisiniz.
Kirpik bakımında kozmetik ürünler de kullanılabilir. Bu ürünler bilinen markaların ürünü olmalı, belirli kalite belgeleri olmalı, yurt dışından geliyorsa CE belgeleri ve Türkiye’de ise TSE belgeleri olmalıdır.
Rimel uygulaması kirpiklere zarar verebilmektedir. Bu sebeple ürünü yumuşak hareketlerle uygulamalısınız. Ayrıca rimelin kaliteli olması ve nemlendirici özelliği olması da önemlidir. Rimel de bir kuruma gözleniyorsa kullanım süresi dolmuş demektir ve kullanımdan kaçınılmalıdır.
Uyumadan önce makyaj kesinlikle temizlenmelidir. Kirpik bakımı adına yapılacak en önemli adım kirpiğin tamamen makyajdan arındırılıp nefes almasına izin verilmesidir.