Kilo Verme Sürecinizi Kolaylaştıracak 9 Psikolojik Olarak Yardımcı Taktik

Kilo Verme Sürecinizi Kolaylaştıracak 9 Psikolojik Olarak Yardımcı Taktik

Kilo verme süreci insanı gerçekten zorlayıcı bir süreç… Eğer yeteri kadar motivasyon ve disiplininiz yoksa genellikle istediğimiz hedefe ulaşmamız da zor oluyor. Ancak sağlıklı olmaya giden yolda, beslenmeniz dışında yardım alabileceğiniz 9 psikolojik olarak yardımcı taktik.

1. Kilo vermeyle ilgili bildiklerinizi tekrar gözden geçirin
Kilo verirken doğru bildiğiniz yanlışlar olabilir. Bunlar arasında kalori yakma ve enerji dengesini bulma gibi önemli noktalar da var… Bu denklemi çözdüğünüzde gerçekten ihtiyacınız olduğundan fazlasını tüketmeyeceksiniz.

2. Şeffaf yiyecek kapları ve poşetler kullanın
Beynimizin görsel algısı çok fazla ve bu yüzden yemek yerken ne zaman duracağımızı anlayabilmemiz için görsel ipuçlarına ihtiyacımız var. Ne kadar yediğimizi göremezsek çok fazla yemeğe meyilli oluyoruz.

3. Midenizi tok hissettirerek kandırın
“7 Dakikada Dar Kesim Pantolonlar” kitabının yazarı Neil O’Nova, canınız abur cubur bir şeyler yemek istediğnde havuç ve kereviz gibi sebzelerden yararlanmanın çok iyi bir alternatif olacağını söylüyor. Bu sebzelerde hiç kalori olmadığı gibi sizi hızlıca tok hissettirecek liflere de sahipler.

4. Geleneksel diyetleri boşverin
O’Nova, geleneksel diyetleri boşvermemiz gerekitğini söylüyor. Çünkü kilo vermenin insanın kafasına koymakla ilgili bir şey olduğunu vurguluyor ve bunun yerine kısa dönemli diyet yapmak yerine uzun dönem hayat tarzı olabilecek yöntemler geliştirmenizi öneriyor.

5. Egzersizi eğlenceli bir aktivite gibi düşünün
Egzersizi bir işkence gibi görüyorsanız hayat boyu sürdürebileceğiniz bir şeye dönüştürmek çok zor olur. Bu yüzden gerçekten sevebileceğiniz şey neyse onu bulmak için vakit ayırın. Özellikle arkadaşlarınız ya da grup halinde yapabileceğiniz egzersizler çok daha motive edici olabilir.

6. Fazla kilolara sebep olan şeyleri fark edin
Obeziteyle ilgili yapılan çalışmalar bu durumun genetik faktörlerdense hayat tarzı seçimleriyle daha çok alakalı olduğunu gösteriyor. Bu yüzden aşırı kilolara sebep olan sağlıksız alışkanlıkların ne olduğunu fark etmek ve bunları tekrar ederken bir kez daha farkındalıkla düşünmek büyük önem teşkil ediyor.

7. Kendinizi motive edin

Kendinizi motive eden cümleler kurmak kilo verirken psikolojik olarak çok yardımcı oluyor. O’Nova’ya göre tıpkı bir yarışta koşar gibi, kendinize çok baskı yapmadan ama kendinizi yarıştığınız bir rakip olarak görerek mücadele ruhunuzu canlı tutabileceğinizi belirtiyor.

8. Kendinize nazik olun
Uzmanlar, kendinizi 6 ay sonra görmek istediğiniz şekilde gözünüzde canlandırmanın ve bu doğrultuda hareket etmenin çok önemli bir motivasyon kaynağı olduğunu söylüyor.

9. Daha fazla uyuyun
Uyku eksikliği olduğunda, yüksek yağlı ve şekerli yiyecekler çok daha çekici görünüyor. Muhtemelen enerjimiz düşük olduğundan bize enerji vermesi için bu yiyeceklerden medet umuyoruz. Bu da gereksiz yere kilo almamıza neden oluyor. O yüzden her gün en az 7 saat uyumaya özen göstermek gerekiyor.