Kene Tarafından Isırılmanız Halinde Yapmamanız Gereken 4 Şey

Yazları, kırsal alanlarda vakit geçiriyorsanız kenelere her daim dikkat etmeniz gerekiyor.Keneler, daha önce haberlerde neden oldukları ölümlerden de anlayabileceğiniz gibi küçük boyutlarına rağmen çok tehlikeliler.Kendinizi kenelerden korumak için losyon kullanmanız şart. Ancak maalesef losyon ya da krem de kenelere engel olamayabiliyor.Kene tarafından ısırıldığınızda ne yapacağınızı bilmek ve harekete geçmek çok önemli.

1- İyi uçlu cımbız kullanın

Keneleri doğru şekilde çıkarmak için düzgün bir cımbıza ihtiyacınız var. İyi uçlu bir cımbız, keneyi ardında hiçbir şey bırakmadan çıkarmak için çok önemli.

2- Keneyi en uç noktadan çekin

Keneler küçük ağızlarıyla cildinize yapışır. Keneleri çıkartırken en uç noktadan çekmek önemli. Karınlarında zehirli sıvılar olduğundan karınlarına baskı uygulamamaya dikkat edin.

3- Ellerinizin titremediğinden emin olun

Keneyi nasıl çıkartacağınıza karar verdikten sonra soğukkanlılığınızı korumak önemli. Keneyi çıkartırken düz bir hamle yapmanız gerekiyor. Keneyi çaprazlama veya ters çevirerek çıkarmak çok tehlikeli.

4- Ellerinizi yıkayın

CDC’de keneyi çıkarmadan önce ve sonra ellerin iyice yıkanması gerektiği söyleniyor.

5- Keneyi öldürün

Keneyi çıkardıktan sonra rahatladınız mı? Şimdi ise sıra onu öldürmekte. Böylelikle sizden başka kimseye zarar veremeyecektir.

Keneleri öldürmenin en iyi yolu onları yakmaktır. Kenede hastalık olduğunu düşünüyorsanız ve doktorların keneyi incelemeleri gerektiğine inanıyorsanız, keneyi plastik bir kapta saklamanız öneriliyor.

6- Belirtileri gözlemleyin

Kene tarafından ısırıldıktan sonra ateşiniz çıkarsa hemen doktora gidin.

Kenenin sizi ısırdığı bölgeye dikkat edin. Kenenin ısırığının tesir etmesi bir ya da iki haftayı alabilir. Eğer kenenin ısırdığı bölgede yara oluşur ve giderek büyürse, hemen doktorunuza gitmeniz önerilir.

Başınız ağrıyorsa, ateşiniz çıkmışsa, başınız dönüyorsa, anormal yorgunluk varsa, eklem ve kas ağrılarınız varsa, yüzünüzde uyuşukluk hissediyorsanız doktorunuza danışın.

Kene ısırdıysa YAPMAMANIZ gerekenler:

1- Yakmayın

Keneyi vücudunuzdan yakarak çıkarmaya çalışmayın. New York Times’da yazanlara göre keneyi yakmak çok tehlikeliymiş. Kendinizi de yakma ihtimaliniz var.

2- Boyamayın

Bazıları, kenenin üzerine oje sürmeniz halinde kenenin kendiliğinden çıkacağı şeklinde asılsız iddialarda bulunuyorlar. Ancak maalesef bu iddialar gerçeği yansıtmıyor.

3- Sıvıyla öldürmeye çalışmayın

Kenenin üstüne alkol dökmek bir başka kötü fikir. Kenenin alkolden etkilenip ölmesi uzun süre alacaktır. Bu süre zarfında vücudunuza zehirli sıvıları aktaracaktır.

4- Çevirmeden çıkarın

Keneyi çıkartırken düz bir hamleyle çekmenin hayati önem taşıdığını belirttik. Keneyi döndürerek çıkarmak ise zararınıza. Bu esnada kenenin kafası vücudunuza yapışık halde kalabilir.

Öğretici yazımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kene ısırığı öncesi ve sonrasında yapabilecekleri hakkında bilgilenmelerini sağlayın.