Kemik Erimesinin Önüne Geçmek İçin Evde Yapmanız Gereken 7 Şey

Osteoporoz, insanlar yaşlandıkça ürperir. Kemik yoğunluğu azalır ve kemikler kırılmaya daha eğilimlidir. Ne yazık ki, erken tanı için görünür belirtiler mevcut değildir. Doktorlar, kemik kütlesini kaybedip kaybetmediğinizi anlamak için aile tıbbi hikayelerine ve kemik yoğunluğu taramalarına güvenirler.
Yine de, sağlıklı kemiklerin korunmasına yardım edebilirsin. Eğer osteoporozun ailenin içinde olduğunu biliyorsan, kemiklerini korumak için önlemler al. Kemiklerini sağlıklı tutmak için yapabileceğiniz 7 şey var.

1. Kalsiyum. Kalsiyum kemiklerinizin ana yapı taşıdır. Diyetinizde bol miktarda kalsiyum aldığınızdan emin olmanızı hatırlatırız. Kalsiyum açısından zengin olan yiyecekleri seçin. Süt, yoğurt gibi… Eğer yeterince almıyorsan, bir kalsiyum takviyesi al.

2. Vitamin D. Vücudunuzun kalsiyumdan en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olmak için,  D vitamini almanız gerektiğini belirtiriz. Bu kalsiyum emiliminde yardımcı olur.

3. Soya. Menopozda olan veya postmenopozal olan kadınlar için östrojen eksikliği kemiklerinizi etkileyebilir. Mayo Clinic sağlıklı kemikleri korumak için östrojen almanızı öneriyor. Eğer bunu yapamazsan, soya vücudun dönüşebileceği büyük bir fitoöstrojendir. Siz veya ailenizde birisinin meme kanseri geçmişi varsa, önce doktorunuzla konuşmayı unutmayın.

4. Egzersiz. Bugün Tıp Haberleri’ne göre egzersiz, kemik yoğunluğunuzu arttırır. Orta derecede egzersiz yapmak, kemiklerinizi yaşlandıkça güçlü tutmanıza yardımcı olacaktır.

5. Yoga. Medical News Today’e göre, yoga yapmak yaşlandıkça dengeye yardımcı olur . Bu, düşme ve kemik kırma olasılığınızı en aza indirecek, ki bu gerçekten önemli.

6. Sigara . Mayo Kliniğine göre sigara içmek kemik yoğunluğunuzu azaltır, bu nedenle sigarayı bırakmak osteoporozu önlemenin en iyi yoludur.

7. Alkol. Günde ikiden fazla içki içmek kemik oluşumunuzu azaltabilir, bu nedenle Mayo Clinic alkol alımınızı sınırlandırmanızı önerir.

Yaşlandıkça, kemiklerinizi korumak çok önemli. Iskeletinizi güçlü tutun.