Karambola Meyvesi Faydaları

Mucize bitki.. ??
Diyabette, Romatizma ve Öksürük tedavisinde kullanılıyor..
Karambola meyvesi, muhtemelen dünyanın en hafife alınmış meyvelerinden biridir. Salatalık bitkisinin ağaç versiyonu gibidir. Baharat olarak da kullanılmaktadır. Türkiye de sahil bölgelerinde yetişir. Karambola meyvesi dünyanın birçok mutfağında kullanılan ekşi bir lezzete sahiptir. Filipinlere özgü bu meyve ağacı, zengin B ve C vitamini, demir, fosfor ve antioksidan kaynağıdır.

Karambola bilimbi olarakta bilinen meyve, diğer tropik meyveler kadar bilinirliği olmasa da, yüksek besin değeri nedeniyle popülaritesinde hızlı artış gözleniyor.

Karambola ‘nın sağlığa faydaları

Öksürük tedavisi

Bir kap dolusu suya birkaç tane rezene, üç tane karambola meyvesi ve göz kararı şeker atarak karıştırın sonra kaynayana kadar bekleyin. Karışımın yarısını sabah aç karnına diğer yarısını da aç karnına akşam için. Öksürükten kolayca kurtulabilirsiniz üstelik tamamen doğal ve hiç kimyasal yok.

Diyabet tedavisi

Karambola, şeker hastalığı olan insanlar için son derece yararlıdır. İhtiyacınız olan şey, 6 tane karambolayı güzelce ezerek bir bardak suyla kapta karıştırmanız. Daha sonra suyu kaynatın ve kaynamış suyu süzerek günde iki kez içebilirsiniz.

Karambola , akne tedavisinde gerçekten etkili asidik maddeler açısından zengindir. Akne bulunan cilde ezilmiş bir tane karambolayı gazlı bezle sararak koyun ve birkaç dakika boyunca bekletin sonra temiz su ile yıkayın.

Romatizma

Romatizma ağrısını hafifletmek için bir avuç karambola meyvesi yaprağını ve meyvenin özünü birlikte ezin. Su ile karıştırın ve romatizma olan bölgelerde pamuk ile günde 2-3 defa uygulayın.

Diş ağrısı tedavisi

Karambola meyvesi diş ağrını hafifletme konusunda da işinize yarayacaktır. Yapmanız gereken sadece meyveyi ezmek ve ağrı yapan dişin üzerine uygulamak. Eczaneden alacağınız ağrı kesiciden daha hızlı etki gösterecektir..