Karaciğer Hastalığına İyi Gelen 10 Gıda ve Takviyeler

Karaciğer yağlanması ve hastalığı iki farklı faktörden kaynaklanabilir. Karaciğer hastalığı alkol kullanan kişilerde daha sık görülür. Kan, alkolü düzgün şekilde parçalayamadığı noktada karaciğere ek bir yük getirir ve hastalığı tetikler.

Karaciğer hastalığı, Batı’da en çok görülen karaciğer sorunudur. NAFLD (Alkolik olmayan karaciğer hastalığı) genellikle obez ve orta yaşlı insanlarda fark edilir. Durum, karaciğerdeki aşırı yağ birikimlerini tanımlar.

Karaciğer hastalığının belirtileri ilk bakışta görülmez. En sık görülen belirtilerden biri, yorgunluk, ani kilo kaybı, iştah kaybı, mide bulantısı, koyu renkli idrar, çürükler ve kişinin boynu veya koltukaltlarının derisinde kuru veya koyu lekelerdir.

Karaciğer yağlanması ve hastalıklarına iyi gelecek gıda ve takviyeler şunlardır:

  • Muz

Muz potasyum ile doludur. Karaciğerinizi doğal olarak temizlemek için daha fazla muz yiyin ve vücudunuzdaki potasyum eksikliğini giderin. Muzlar sindirimi arttırır ve toksinlerin giderilmesini kolaylaştırır.

  • Zencefil

Zencefil kökü, sindirim sistemi için gerekli olan lifi ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu detoks içerir. Zencefildeki antioksidanlar bağışıklığı artırır ve enfeksiyonları ve hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

  • Tatlı Patates

Tatlı patatesdeki potasyum, karaciğerinizin temizlenmesini uyarır. Tek bir tatlı patates 700 miligramın üzerinde potasyum sunar.

Ayrıca magnezyum, demir, B6 vitamini, C vitamini ve D vitamini bakımından zengindir. Tatlı patates, yağlı karaciğer hastalığının tedavisinde yararlı olan büyük anti-inflamatuar potansiyel sağlar.

  • Zerdeçal

Sarı baharatın sağlığa faydası saymakla bitmez. Antioksidan ve iltihaplanmayı azaltır, sindirim sorunlarını yatıştırır. Zerdeçal karaciğerinizin temizleme işlevini artırır.

  • Devedikeni

Bu, şimdiye kadarki en büyük doğal detokslardan biridir. Karaciğer hücrelerini yeniden inşa eder ve zararlı toksinleri çıkarır. Araştırmalar, devedikeninin karaciğer yetmezliği tanısı alan hastalar için faydalı olduğunu bulmuştur.

  • Karahindiba Kökü 

Karahindiba, vücudun safra akışını harekete geçirir ve bu gastrointestinal sisteminiz için mükemmeldir. Karahindiba kökü, vitamin ve mineral bakımından zengindir ve karaciğerinizde bu tonlarca miktara ihtiyaç vardır. C vitamini içerir ve bu vitamin minerallerin emilimini arttırır ve iltihaplanmayı azaltır.

  • Çörek Otu Yağı

Çörek otu yağı karaciğer hastalığı tanısı alan hastalarda inanılmaz bir etkiye sahiptir. Yağlı karaciğer hastalığının tedavisinde yardımcı olur ve daha fazla hasarı önler. Çörek otu yağı bu hastalarda iyileşme sürecini hızlandırır.

  • Çiğ Sebzeler

Çiğ sebzeler, karaciğer hasarını iyileştirmek için büyük yardımcı besin maddeleri içerir. Vücudunuzun tüm besin maddelerini emmesine yardımcı olmak için sebzelerinizi sıkın. Lahana, lahana, pancar, kereviz ve brokoli denemek için en iyi sebzelerdir. Limon, zencefil ve zerdeçal, sebze sularınıza mükemmel bir katkıda bulunur.

  • E Vitamini

Yaşam tarzınızı ve alışkanlıklarınızı geliştirin ve E vitamini takviyeleri kullanarak sağlığınızı arttırın. Bu, hayatınızı değiştirebilir ve durumunuzu iyileştirebilir. E Vitamini, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığına yakalananlar için önerilir.

Bu vitamin güçlü bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için ihtiyacınız olan tek şey.

  • Sığır Karaciğeri

Her zaman doğal beslenmiş sığır eti kullanın. Vitaminler ve mineraller ile dolu olan karaciğer vitamin A ve B, folik asit, demir, bakır ve çinko açısından zengindir. Beslenme uzmanları, karaciğerin şimdiye kadar yiyeceğiniz en besleyici gıdalar arasında olduğunu söylüyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir