Kalp Büyümesini Engelleyen Sebzeler

Sebzelerin genel anlamda sağlığımıza bir çok faydası bulunmaktadır.

Ancak tüketmediğimiz ve gözden kaçan bir takım sebzeler ilerleyen yaşlarda kalp büyümesine neden olabiliyormuş. İşte uzmanlara göre tüketilmediğinde kalp büyümesine neden olan sebzeler…

K vitaminin kalp sağlığı için önemli bir yere sahip olduğunu duymuşsunuzdur. Kardiyovasküler sağlığın korunması için yeşil sebzelerin özellikle tüketilmesi gerekiyor.Vitaminler açısından zengin yeşil yapraklılar ve sebze yemeyenlerin kalplerinin yapısı değişiyor.

İşte tüketilmediğinde kalp büyümesine neden olan sebzeler…

Ispanak

K1 vitamini açısından en zengin yeşil yapraklı sebzeler arasında ilk sırada yer alıyor.

Lahana

Lahanada B, C ve E vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, kükürt, demir, bakır ve magnezyum gibi mineraller açısından zengin bir besin olan lahana, kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyen kimyasal bir madde içerir.

Brokoli

C, E, A, K B6, B2 vitaminleri gelir. Ayrıca magnezyum, fosfor, potasyum, demir, çinko, selenyum da bulunmaktadır..

Kıvırcık lahana

Koyu yeşil yapraklarından dolayı yoğun K vitamini, kalsiyum içeriğine sahip. Ayrıca, sülfaran denilen kükürtlü bileşiklerden zengin kıvırcık lahananın kanser koruyucu etkisinin bulunduğunu gösteren araştırma da bulunuyor.

Kalp Büyümesine Domates Kürü

Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu kalp büyümesine karşı taze sıkılmış domates kürünü tavsiye ediyor. Kalp büyümesine karşı bir ay boyunca her gün akşam yatağa gitmeden 1 saat önce bir bardak taze sıkılmış domates suyu içilir. Bir aydan sonra haftada iki veya üç defa uygulamaya devam edilir.

Kalp Büyümesine Yardımcı Öneriler

Ev ilaçları ve bitkisel ilaçlar ile kalp büyümesi tedavi edilemezse bile hastanın durumunu ve şikayetlerini azaltmaya yarayacak bazı öneriler ve yaşam tarzı değişiklikleri sunulabilir:

Bunları sıralamak gerekirse; Sigarayı bırakınız. Fazla kilolardan kurtulun. Diyetlerinizde tuz miktarı düşük olsun. Diyabeti kontrol altına alın. Tansiyonunuzu belli aralıklarla kendiniz ölçün. Daha fazla egzersiz yapın. Hangi egzersizlerin sizin için uygun olduğunu doktorunuzdan öğrenin. Alkol kullanıyorsanız bırakın ya da miktarını azaltın. Her gece sekiz saat uyumaya çalışın.

Bu tavsiyeleri mümkün olduğunca uygulamak kalp büyümesine karşı alınabilecek en iyi önlemlerdir.

Daha sağlıklı bir yaşam için paylaşmayı unutmayın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir