Kahvaltı gün boyunca enerji verir. Fakat gerçekten sağlıklıysa!

Kahvaltı gün boyunca enerji verir. Fakat gerçekten sağlıklıysa!

İşe, okula veya gezmeye gitmeden önce evinizde ayaküstü hazırladığınız atıştırmalıkların veya sabahları her zaman tükettiğiniz yiyeceklerin sağlıklı olup olmadığını biliyor musunuz?

İşte doğru bildiğiniz yanlışlar ve sağlıklı bir kahvaltı hakkında bilmeniz gerekenler…

1. Granola inanılmaz derecede sağlıklı, değil mi?
Kesinlikle. Teoride. Bununla birlikte hazır granola şeker ve doymuş yağlar içerir. Yani zararlıdır!

Aslında halen endişelenecek bir şey yok çünkü sağlıklı granola evde kolayca pişirilebilir. Sadece hububat, fındık, hindistancevizi gevreği, tarçın ve balı karıştırın ve hepsini fırında pişirin.

2. Yağsız daha iyidir
Bu bir efsane. Az yağlı süt gıdaları, yağlı süte oranla vücudun metabolizmasını olumsuz yönde etkiliyor. Tam yağlı veya az şekerli gıdaları tercih edebilirsiniz. Bu gıdalar vücudunuza zarar vermez, aynı zamanda sizi daha uzun süre tok tutmaya yardımcı olur.

3. Hala açsanız
Kahvaltıdan sonra hala açsanız, sabah yemeğinize protein açısından zengin bazı gıdalar ekleyin. Örneğin yumurta, birçok farklı şekilde pişirilebilir. Eğer yumurta sizin için uygun değilse, tahıl karbonhidratları tercih edebilirsiniz, çünkü onlar sizi daha uzun süre tok tutar. Üzerine yoğurt da koyabilirsiniz.

4. Tam yumurta yerine yumurta beyazı
Oldukça tipik bir durum: yumurta beyazı, yağsız ve çok az kaloriye sahiptir, ayrıca birçok vitamini de içinde barındırır. Yumurta sarısının da yenmemesi önerilir. Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalar, fazla abartmamak üzere yumurtanın sarısını yemenin de içindeki faydalı yağdan dolayı vücuda yararı olduğunu gösteriyor. Kahvaltıda tam yumurtalı omlet yemekten çekinmeyin.

5. Portakal suyu
Bir bardak portakal suyu, içinde kaç adet olduğunu öğrenene kadar kulağa çok sağlıklı geliyor. Meyve suları şeker doludur. Bu nedenle gerçek bir meyve yemek daha iyidir.

Kendiniz meyve suyu hazırlamayı deneyebilirsiniz. Yeşil elma, havuç, kereviz ve zencefil iyi bir kombinasyon olabilir…

6. Kahvaltı barları
Çoğu kahvaltı barları şeker ve doymuş yağlarla doludur, içinde herhangi bir protein içermez. Sabahları kahvaltınızı hazırlamak için zamanınız yoksa, geceden hazırlayın.

Fıstık ve çilekli tahıl yapmak uzun sürmez ve sabahları bedeniniz size teşekkür eder.

7. Aperitif kahvaltı
Sağlıklı bir diyet hakkında konuşurken zaman da önemlidir. Hareket halindeyken yediğiniz atıştırmalık yiyecekler vücudunuzdan gerekli maddeleri mahrum bırakarak aç kalmanıza neden olur.

Küçük bir kahvaltı yaptıysanız veya her ne olursa olsun, fıstık, doğal yoğurt veya bazı meyveler ile birlikte sağlıklı aperitifler almaya dikkat edin.