Kafası Kesildikten Sonra 18 Ay Yaşayan Tavuk Mike!

Kafasız Tavuk Mike olayı, üzerinden 70 yıl geçmiş olmasına rağmen, halen sanal dünyada en çok konuşulan ve merak edilen konulardan bir tanesi olarak yeniden gündemde.

Bazılarına göre olay sadece bir kandırmacadan ibaret olsa da, Kafasız Tavuk Mike’ın, Salt Lake City’deki Utah Üniversitesi’nde bir araştırma dosyası bulunuyor.

Araştırmalara göre Mike’ın hikayesi şu şekilde gelişiyor: 10 Eylül 1945 günü akşam yemeği için hazırlık yapan Lloyd Olsen, eşinin ricası üzerine arka bahçeden bir tavuk getiriyor. Olsen 5,5 aylık Mike adını verdiği tavuğuu kesmek için hazırlık yağıyor ve kesim işlemine başlıyor. Ancak bir yanlışlık yapıyor, Mike’ın şah damarını ıskalıyor ve beyin kökünün büyük bir kısmı ile kulak Mike’ın bedeninde kalıyor.

Büyük bir hasar almış olan Mike, çok düzenli olmasa da hareket etmeye devam ediyor ve yemlenmek için çabalıyor. Bu manzarayı gören Olsen, yaşadığı sürece Mike’a bakmaya karar veriyor.

Bir göz damlası aparatı kullanarak Mike’ı beslemeye başlayan sahibine göre, Kafasız Tavuk Mike, bu halde tam 18 ay yaşamaya devam ediyor.

Bu şekilde yaşamaya devam ederken Mike bir yandan da büyük bir üne kavuşuyor. Sahibi ile birlikte çeşitli şovlara katılan Mike’ın, içlerinde Time ve Life dergileri de olmak üzere sayısız fotoğrafı çekilip, zaman içinde yayılıyor.

Şovlarda Mike’ı görmek isteyen meraklıların ödediği bedel ile günümüz parası ile sahibine, aylık 47.000 dolar kazandırıyor.

1947 yılında bir turdan dönüşte öksürmeye başlayan Mike, sahibinin gerekli malzemelerin yanında olmaması üzerine, kurtarılamıyor ve ölüyor.

Bir başka söylentiye göre ise, çift Mike’ı satıyor ve Mike 1949 yılına kadar şovlarına devam ediyor.

Şah damarının ıskalanması sonucu, kan pıhtılaşması ile kanamanın durması ve beyin kökünün büyük bölümü ile kulağın bedende kalması sonucu Mike’ın uzun süre yaşamış olduğu iddialarını kuvvetlendiriyor.

Kafasız Tavuk Mike’ın fotoğraflarının büyük halleri için lütfen üzerlerine tıklayınız.