Kaderine Terkedilmiş Hasta Küçük Kızın 3 Yıl Sonraki Değişimine Doktorlar Bile İnanamadı.

Roona Begum doğduktan sonra hidrosefali rahatsızlığına yakalanmış.Hidrosefali, “beyinde su toplanması” olarak da bilinen, beyin ventriküllerinde ve boşluklarında normalin üzerinde beyin omurilik sıvısı birikmesi durumudur.

Roona’nın da beyninde yaklaşık olarak 10 litre fazladan omurilik sıvısı birikmiş.

Roona’nın beyni normalden 3 kat daha büyük olduğundan, doktorlar en fazla 1 ay yaşayacağını söylemişler.

Rahatsızlığın küçük kızda yaşattığı zorluklar arasında hayatını düzgün bir çocuk gibi yaşayamaması ve görüş netliğinin sıfıra yakın olması. Annesi Fatima ve babası Abdul, kızın tedavisi için gereken paraya bulamamışlar.

Abdul ailesini geçindirmek ve kızını iyileştirmek için birden fazla işte çalışmış ama kazancı günlük sadece 10 Lira olduğundan gereken parayı hiçbir zaman bulamamış. 1.5 yıl boyunca çocuğa hazırladıkları özel odada bakmışlar.

Kasaba sakinleri çocuğun rahatsızlığıyla dalga geçip gülseler de, dünyada kimse böyle bir çocuk olduğundan haberdar değilmiş. Fotoğrafçı Arindam Dey kızı gördükten sonra ise kızın hayatının dönüm noktası olmuş. Arindam, kızın haline hem çok üzülmüş hem de çok şaşırmış. Çektiği fotoğraflar dünyanın önde gelen gazetelerinde boy göstermiş.

Binlerce insan kısa sürede insana maddi destek yağdırdı. CNN’in aktardığına göre, Natalie Krantz ve Jonas Borchgrevink adlarındaki Norveçli iki öğrenci ellerinde gelen her şeyi yapmışlar. Önce kendileri para koymuşlar, daha sonra da internette çocuk için kampanya başlatarak 180.000 Türk Lirası toplamayı başarmışlar.

Toplanan bağışlar tedavi için yeterli değildi. Yeni Delhi’deki bir hastane toplanan kadarını kabul etti ve geri kalan miktarı almadı.Doktorlar, kızı görünce başta şok oldular.

Beyin cerrahı Sandeep Vaishya, CNN’e, “Hayatımızda hiç böyle bir vakayla karşılaşmamıştık ve ne yapacağımızı bilemiyorduk. Hidrosefali gibi ekstrem bir rahatsızlıkla daha önce hiç karşılaşmamıştık. Zamanla neler yapılabileceğini kestirdik.” dedi.

Doktorlar, tedavi için sabırsızlanıyorlardı. Roona dengesiz beslenmişti, enfeksiyon kapmıştı ve kafasının arka bölümü ince ve hassastı.Hidrosefali tedavisinde atılacak adımlar bellidir. Beyin cerrahı ilk olarak hastanın beynine, sıvı akışını kontrol etmek için damla enjekte eder. Roona’nın kafasının normalin üç katı büyüklükte ve vücudunun hassas olması, doktorların yapacaklarını çok zorlaştırmış.

Yaklaşık 10 ameliyattan sonra, doktorlar Roona’nın kafasının 93 cm’den 58’cmye kadar küçültmeyi başardı. Roona da çabucak iyileşmeye başladı. Küçük artık daha mutluydu. Acı hissetmeden oturabiliyordu ve insanlarla konuşabiliyordu. En önemlisi de artık net bir şekilde görebiliyordu.

Üç yıl sonra Roona’nın durumu daha da düzeldi. Artık ihtiyaçlarını kendisi karşılayabiliyordu. Kafası normale göre yine büyük ama verdiği mücadele herkese ilham oldu.

Dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen desteklerle kız hayata artık daha mutlu gözlerle bakıyor. Annesi Fatima, “Kızımızın büyüyünce okur yazar olmasını istiyoruz. Eşim de ben de okur yazar değiliz. Onun bize benzemesini istemiyoruz.

Parlak bir geleceği olsun istiyoruz” dedi. Roona’nın hikayesi milyonlarca kişiyi etkiledi. Bağışlar ise hala devam ediyor. Umarız en kısa sürede Roona okula gitmeye başlar. Roona ve ailesine gelecekte mutluluklar diliyorsanız yazıyı paylaşın. Ne kadar mücadeleci bir minik!