İşte sineklerin en sevdiği KAN GRUBU

İşte sineklerin en sevdiği KAN GRUBU

Sinekler neden hep sizi ısırıyor?
Yaz aylarıyla birlikte artan sineklerden korunmak için türlü yöntemler mevcut. Ancak birçoğumuzun merak ettiği konu da; “sinekler neden hep beni ısırıyor?” Sinekleri çeken en önemli iki kriter görüntü ve koku.

Görüntü

Siyah, nefti yeşil gibi koyu renkli ve kırmızı giysiler sineklerin sizi daha kolay fark etmesine neden olur. Bu nedenle sineklerden korunmak istiyorsanız açık renkli giysiler tercih edin.

Sıcaklık ve ter

Sivrisinekler vücut ısısı yüksek insanları daha fazla tercih ederler. Yorucu egzersizler ve genetik faktörler bazı insanların daha fazla ürik asit salgılayarak daha kolay hedefler haline gelmesine neden olabilir.

Kan grubu

Sivrisineklerin hayatta kalmasını sağlayan iki şey: bal özü ve kandır. Yetişkin sivrisinekler yalnızca bal özü ile yaşayabilirler ancak dişi olanlar kanımızdaki proteine ihtiyaç duyarlar. Sinekler, kan grubu 0 olanları A grubuna göre daha fazla tercih ediyor.

Hamilelik

Hamilelik de sinekler için diğer bir tercih sebebi. Bunun nedeni, hamilelerin %20 daha fazla karbondioksit salıyor olması ve vücut ısılarının da hamile olmayanlara göre daha yüksek olması.