İşte Her Ebeveynin Bilmesi Ve Uygulaması Gereken O Gizli Mesaj

Çocuğunuz varsa ve güvenliğinden endişeleniyorsanız bunu mutlaka okumanız gerekiyor. Okuduktan sonra çocuğunuzun hayatını kurtarabilirsiniz.

Britanyalı bir baba olan Bert Fulks ‘X Planı’ adını verdiği bir yöntem buldu. ‘X Planı’nda tek yapılması gereken X yazarak mesaj atmak. Bu sayede çocuğunuzun hayatını kurtarabilirsiniz.


Britanyalı baba Bert Fulks aklına gelen harika bir fikri internet sitesinde paylaştı. Fikir o günden beri hızla yayılıyor.

X Planı, genç çocukları tehlikeli durumlardan kurtarması için var. Çocuklar ergenlik çağındayken düşünmeden hareket ederler ve bazen çok zor durumlarda kalabilirler.

Bu gibi durumlarda birinden yardım isteyebilmek bulunduğunuz duruma bağlı olarak zorlaşabilir. Bert çözümünü şöyle açıklıyor:

“Diyelim ki oğlum bir partide çok sarhoş oldu veya birileri tarafından rahatsız edildi. Tek yapması gereken bana, annesi, abisine veya ablasına sadece ‘X’ yazan mesajı yollamak”

Mesajı alan kişi ise, derhal çocuğu arar ve şöyle der:

“Danny, acilen seni olduğun yerden almam gerekiyor. Bir işimiz çıktı.”

Çocuk ise durumdan habersizmiş gibi ‘Ne oldu?’ diye sorar.

Yine mesajı alan kişi, “Geldiğimde anlatırım. Beş dakika içinde oradayım. Dışarıya çık” der.

Çocuk da arkadaşlarına annesinin, babasının, abisinin veya ablasının oraya gelmek üzere olduğunu ve acil bir durum olduğundan onu götürmesi gerektiğini söyler.

Bert, internet sitesinde, “Danny durumu çaktırmamak için istediği kadar bilgi verebilir. Az ya da çok. Her şey ona bağlı” diyor.


Bu tür durumlarda en iyisi çocuğa fazla bir şey sormamak. Aksi halde dikkat çekebilir.
Gerçekten güzel bir fikir. Sadece tek bir karakterli mesajla çocuğunuzu tehlikelerden koruyabiliyorsunuz. Müthiş fikri tanıdığınız bütün ebeveynlerle paylaşın.