İki Kadın Down Sendromlu Kıza Ters Ters Baktı – Devreye Giren Bir Adam Anneyi Duygulandırdı

Bazıları kendilerinden farklı görünenleri parmaklarıyla göstermeyi ve onlar hakkında gizlice konuşmayı normal bir şey olarak görüyorlar. Sophia ismindeki down sendromlu bir kız da böyle bir muameleye maruz kaldı

Annesi Pam ile beraber bir mekânda kahve içiyorlardı. Derken iki kadının küçük kızı gösterip yorum yaptıklarına tanık oldular.

Daha sonra bir çift iki kadına söyledikleriyle Sophia’nın annesini çok duygulandırdılar.
Sophia doğduğundan beri insanların tuhaf bakışlarına ve hakkında yaptıkları acımasız yorumlara katlandı. Down sendromlu Sophia ve annesi Pam artık bunlara alıştılar. Ancak yine de bu tür olaylar canlarını yakmaya devam ediyor.

Sophia doğduğunda annesi Pam onun ne kadar eşsiz ve güzel bir kız olduğunu kendi gözleriyle gördü. Tek isteği diğerlerinin de kızını o şekilde görmesiydi. Bu nedenle anne Pam geçenlerde başına gelen ve kendisini çok şaşırtan olayı Facebook’ta paylaştı.

 

Sürekli gittiğimiz gibi yine Tim Horton’a gittik. Yanımızda oturan iki kadın aralarında fısıldaşmaya başladılar. Bizim sıkça karşılaştığımız bir durumdu bu. Kızım Sophia down sendromlu. Suratlarındaki ifadeyi görmeliydiniz. Dakikalar boyunca ben de onlara sertçe bakarak suratlarındaki bu ifadeyi değiştirmelerini bekledim. Gerçekten çok gücüme gitti.

Sonra yanımıza bir çift geldi. Aklımdan ‘Bir siz eksik kaldınız. Siz de başlayın acımasız yorumlarınıza’ demek geçti.

Adam Sophia’ya eline çakması için elini uzattı. Daha sonra da tokalaştılar. Sophia buna çok sevindi. Adamın gözleri yaşarmıştı ve bana “Sana anlatmak istediğim bir hikâye var ancak anlatırsam gözyaşlarıma hâkim olamam diye korkuyorum” dedi.

Hikâyesini paylaşmayı için onu ikna ettim. Çok meraklanmıştım. Az sonra anlatacaklarını hiç beklemiyordum.

Bana dün gece haberleri izlediğini söyledi.  Haberlerde yeni doğum yapmış bir anne vardı. Çocuğunun engelli doğacağını bilmesine rağmen onu dünyaya getirmişti. Ne kadar haklı bir karar aldığından bahsediyordu.

Kadın, doktorlar kendisini bu fikirden vazgeçirmeye çalışsa da kararının arkasında durmuş ve çocuğunu dünyaya getirmiş. Adam sonra bana “Anlatmak istediğim şey birilerinin dünyaya sağlayacağı katkıyı asla önceden tahmin edemezsin. Onlara şans verene dek neler yapabileceklerini bilemezsin” dedi.

Daha sonra bana baktı ve dışarıya çıkmadan hemen önce, “Çok güzel bir karakterin var. Kızın da çok şirin. Böyle bir kızın olduğu için çok şanslısın” dedi.

Gözyaşlarımı tutamadım ve ağlamaya başladım. Mekânın ortasında hüngür hüngür ağlıyordum. Kızım Sophia hakkında aldığım kararın yerinde olduğunu söyleyen ilk yabancı bu adamdı. Kızımın benim için dünyalara bedel olduğunu anlayan ilk yabancıydı. Kızımın değerini ve güzelliğini anlayan…

Kızım hakkında dedikodular yapılırken kızımın gerçek değerini gören ve anlayan tek adamdı bu!

Ders alınması gereken bir olay. Sophia müthiş enerjisi olan ve inanılmaz sevimli bir minik kız.

Adamın anneye söylediklerinin harika şeyler olduklarını düşünüyorsanız yazıyı paylaşmayı unutmayın.