Hollandanın Dünyanın En Yaşanılabilir Ülkesi Olduğunu Kanıtlayan 6 Faktör

Hollanda, gerçekleştirdiği eşsiz ve öncü projelerle dünyadaki insanları etkilemeyi başarıyor.İşte ilk kez Hollanda’da başlatılan o 8 harika proje:


1- Sokak hayvanları olmayan tek ülke

Yapılan son açıklama ile Hollanda sokakların bir tane bile kedi veya köpek bulunmadığı belirtildi. Hükümet, hayvanlara hiçbir zarar vermeden sokakları temizlemeyi başardı.

Ayrıca, hayvanlara işkence edenler için Hollanda’da çok ağır cezalar var.

2- Güneş enerjisi üreten ilk bisiklet yolu

SolaRoad ismi verilen proje kapsamında, 2015 yılında Hollanda’da güneş enerjisi üreten bisiklet yolu açıldı. Uzunluğu sadece 100 metre olsa da projenin genişletilmesini planlanıyor. Güneş enerjisi üreten bisiklet yolu sayesinde, trafik ışıklarına ve elektrikli araçlara enerji sağlanıyor.

3- Elektrikli arabalar için her 50 metrede bir dolum noktası var

Hollanda, yenilenebilir ulaşım sistemiyle her ülkenin takdirini kazanıyor. Ülkedeki elektrik araç dolun noktalarının sayısı benzin istasyonlarından daha fazla.

4- Hollanda’da kimsenin araba kullanmanın yasaklandığı bir kasaba var.

Hollanda’nın Houten kasabası dünyanın belki de en güvenli yaşam alanı. 1980’lerin başında 4000 kasaba sakini aldıkları toplu kararla araba kullanmak yerine bisiklete binmeye başladılar. O günden beridir kasabada kimse araba kullanmıyor.

5- Yetkililer, dizel ve benzinli araçların kullanımını yasaklayıp herkesin elektrikli araç kullanmasını sağlayacak

Benzin ve dizel araç kullanımı 2025 yılında Hollanda’da tarihe karışacak. Elektrikli araç kullananlar, motorlu taşıt vergisi ödemeyecekler.

İnsanları elektrikli araç kullanmaya teşvik ediyorlar. Öte yandan doğa dostu araçlar için on binlerce TL daha az para ödeyecekler.

6- Suç ve suçluların azalması nedeniyle hapishaneler kapatılıyor

Hollanda hükümeti, uzun süredir uyguladıkları politikalarla suç oranını sıfıra indirmeyi başardılar. Yeterince mahkûm olmaması sebebiyle 2009 yılından beri 19 hapishane kapatıldı.

Sizce de Hollanda uyguladığı politikalar ve attıkları dikkatli adımlarla dünyanın en iyi ülkelerinden biri değil mi? Aynı fikirdeyseniz paylaşın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir