Hiç Gece Yarısı Uyanıp Hareket Edemediğiniz Oldu mu? Peki Ama Anlamı Ne? 7 Madde İle ‘Karabasan’

Ortalama bir kişi günde yaklaşık sekiz saat uyur. Bir ömür boyu, bu, yaşamın yaklaşık üçte birinin uykuda geçmesi demektir.

İyi bir gece uykusu, hem zihinsel hem de fiziksel açıdan sağlık ve dengenin korunması için hayati önem taşır. Fakat bazı insanlar için iyi bir gece uykusu çekmek bir hayli zordur ya da uyku felci denen garip bir fenomen tarafından uykuları mahvolur.

Zihniniz uyanıktır ancak bedeninizi bir türlü hareket ettiremezsiniz. Normal şekilde nefes alabilirsiniz, etrafınızdaki her şeyi görebilir ve anlayabilirsiniz, ancak ne kadar deneseniz tek bir kasınızı bile hareket ettiremezsiniz. Uyku felci ortaya çıktığında zihninizde akan duygular çok zorlayıcıdır ve tüm deneyim tek kelimeyle “korkunç” olarak özetlenebilir.

sleepanddreams

Birçok kişi uyanmadan hemen önce yüksek seste bir patlama duyduklarını veya dalgal seslerinin aniden çarpıp onları uyandırdıklardığını ifade eder. Bazıları ise aslında nefes almakta güçlük çektiğini ve birinin sanki onu boğduğunu hissediyor olduğunu bildirir. Bu durum ülkemizde çoklukla “karabasan” olarak adlandırılır. Bu anlar birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürebilir ve çoğunlukla başlangıçta birinin gençlik yıllarında ortaya çıkar.

Bu durum sizinde başınıza geldiyse yüzde 8’lik küçük bir dilime dahilsiniz. Ancak şunu düşünerek rahatlayabilirsiniz. Tek başına uyku felcine atfedilen ciddi bir risk yoktur, tıbben konuşursak, zihinsel ve fiziksel hasar riski sanıldığı kadar yüksek değildir. Sanılanın aksine bu olay, iblislerin, kötü güçlerin veya cinlerin oyunu değildir. Bunlar, eski çağlarda bu tarz olaylara bir açıklama getirmek isteyen toplumun uydurmalarıdır. Ancak yine de uyku felciyle alakalı olarak insanı hayrete düşüren bazı noktalara da değinmeden geçemeyiz;

1. Hiç kimse uyku felcinin sebebinin ne olduğundan tam olarak emin değil.

Bilim adamları ve araştırmacılar bu olayı neyin tetiklediği konusunda hala kesin bir neden veya açıklama da bulamadılar. Binlerce yıldır gizemli bir sır olarak kalan bu olay günümüzde de hala sır olmaya devam ediyor. Bilim nasıl gerçekleştiğini açıklasada neden gerçekleştiğini açıklayamıyor.

2. Ölüm hissi oldukça gerçekçidir.

Birçok kişi zihinsel olarak tamamen uyanıkken, hareket edemeyerek uyanma deneyimini ölü gibi hissetmekle eşit görüyor. İncelendiğinde ölüme yakın deneyimler yaşayanlarla, uyku felci yaşayanların anlattıkları arasındaki bazı noktaların benzerlikler göstermesi oldukça ürkütücü ve ilginç.

3. Uyumaya çalıştığınız anda da meydana gelebilir.

Sadece uyandığınızda meydana gelmez. Vücudunuz REM (derin uyku) aşamasına girip çıkmak arasında geçiş yaparken uyku döngüsündeki iki noktada ortaya çıkabilir. Özellikle çok yorgun olduğunuz halde uyuyamadığınız zamanlarda bu tarz bir uyku felcine yakalanma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

4. Uyku eksikliği çekiyorsanız, uyku felci yaşama ihtimaliniz çok daha yüksektir.

Çalışmalar, kronik uyku sorunlarından muzdarip olan ve düzenli olarak yeterli uyku uyumayan bireylerin, dinlenmiş ve uykusunu almış bireylerden daha fazla bir uyku felci atağı geçirme olasılıklarının bulunduğunu ortaya koymuştur. Bu sebeple uyku felcine yakalanıyorsanız zaten hali hazırda uyku ile ilgili problemler yaşıyor olma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

5. Uyku felci yaşıyorken rüya içinde rüya görebilirsiniz.

Bu deneyimi tecrübe etmiş birçok kişi, uyandıktan sonra bile bir kabusta olduklarını hissettiklerini bildiriyor çünkü gözlerini açtıkları halde ve halüsinasyonla gerçeklik arasında bir başka rüya daha görüyorlar. Örneğin yataktan kalktığını düşünen birinin odaya doğru ilerlerken tekrar rüyada olduğunu farketmesi ve tekrar kalkması buna verilebilecek en iyi örneklerdendir. Böyle bir durumda panik olmamak çok önemlidir. Bunun geçici olduğunu kendinize telkin etmelisiniz. Zaten bir süre sonra uyanacaksınız.

6. Göğsünüzde bir iblis oturmuş gibi hissedebilirsiniz.

Uyku felci esnasında göğüste ağırlık hissetmek oldukça yaygındır. Ancak bunun bir şeytan ya da cin olduğu sanrısı tamamı ile bilinçaltının bir oyunudur. Aslında bunun bir iblis ya da cin olduğu telkinini öncesinde edinmiş olmasaydık böyle bir şey düşünmezdik bile. Beynimiz uyanıp, vücudumuz uyanmadığında ilk aklımıza gelen şeyler daha önce buna benzer hikayeler anlatan kişilerin söyledikleri ve bize tarif ettikleri olacaktır. Bu sebeple “x kişisinin anlattığı karabasan!” şeklinde panikleyerek aynı şeyi hayal etmeniz oldukça yüksek bir olasılıktır.

7. Uyku felci yaşarken vücudunuzu uyandırmanın hiçbir yolu yok.

Uyku felci ile ilgili bir diğer ilginç nokta ise bu durumu geçirmek için kendi kendine geçmesini beklemekten ya da tekrar uykuya dalmaktan başka çaremizin olmayışıdır. Kelimenin tam anlamıyla vücudunuzun çıkması için beklemek zorundasınız. Bazı inançların aksine, öksürmeye çalışmak veya göz kırpmak sizi uyandırmayacaktır. Sakince bekleyin ya da paniklemeden tekrar uykuya dalmaya çalışın.

Tıp bu tecrübenin yaşanmasının sebebini, insan uyandıktan sonra beyinin bazı kısımlarının uyanamaması ve bu kısımların yapması gereken görevlerini yerine getirememesi olarak açıklamaktadır.