Hibiskus Çayının Mucize Faydaları

Yaşlanmayı geciktiren, ölü hücreleri yenileyen, zayıflamanızı sağlayan mucize…
Hibiskus çayının bilinen başlıca faydalı özelliklerinin arasında kan basıncını ve tansiyonu dengelemesi, kolesterolü düşürmesi ve iyi bir idrar söktürücü olması vardır. Ayrıca hibiskus çayı sindirim sistemini rahatlatarak kabızlığı ve şişkinliği de giderir.


ÖLÜ HÜCRELERİ YENİLEME ÖZELLİĞİ SAYESİNDE HİBİSKÜS YAŞLANMAYI GECİKTİRİR.
Hibiskus içerdiği bol miktarda c vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. 2008 yılının kasım ayında Amerikan Kalp Derneği’nde yayınlanan bir makalede hibisküs çayının kan basıncını ve tansiyonu dengelemede çok faydalı olduğu belirtilmiştir.

Hibiskus Antioksidanın bol olduğu en iyi bitki çayları arasındadır
Hibiskus denilince akla antioksidan geliyor. Buda vücutta ne kadar zararlı madde varsa kendisini dışarı da bulacak demek. Hibiskus çayının çok farklı renkleri var. Turuncu, beyaz, sarı gibi. Ancak en iyi antioksidan koyu kırmızı olanlarında. Herhangi bir aktarcıda hibiskusu bulabilirsiniz. Ancak bu çayı almadan önce bir tadına bakmanızda fayda var. Eğer ağzınıza aldığınız hibiskus çayı ekşimsi bir tat vermiyorsa, o çayın raf ömrünü doldurmuş olduğunu gösterir.

Demirin merkez bitkisi “Hibiskus”
Sadece antioksidan değil, aynı zamanda da demir ve magnezyum bakımından da hibiskus çayının zengin olduğunu söyleyebiliriz. Yetiştiği toprakta bulunan tüm demir ve magnezyum gibi minareleri emer ve depolar. Bu nedenle hibiskusun yetiştiği topraklarda demir ve magnezyum oranı oldukça azdır. Bundan dolayı ise bu topraklar ikinci kez tarım için bir müddet kullanılmaz.


Hibiskus Çayı

İçerisindeki mineraller sebebiyle şişkinlikleri olanlar ve gazı bulunanlar için şifa kaynağıdır. Ancak demirin ve magnezyumun az olduğu toprak üzerinde yetişen bir hibiskusun bu faydaları sağlaması asla düşünülemez. Doğru toprakta yetişmiş ola hibiskusu anlamanın yolu da, yine satın almadan önce tadına bakmaktan geçiyor. Eğer ekşimsi bir tat yine alamazsanız, doğru bir toprakta yetiştirilmediğine veya yukarıda belirttiğimiz gibi raf ömrünün dolduğuna kanaat getirebilirsiniz.

Hibiskus Çayının Bilinen Diğer Başlıca Faydaları

Baş ağrısını gideren hibiskus çayı, sindirim sistemin çalışmasına ve cildin güzelleşmesine de yardımcı olur. İçerisindeki demir ve minerallerin bol olması, akciğer ve kalp gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini de azaltmaktadır. Bu nedenle ayda bir iki kez veya her gün düzenli bir şekilde hibiskus çayının içilebilir.