Güzellik uğruna yüz yıllardır çile çekiyorlar gördüklerinize inanamayacaksınız

Medeniyetler yüzyıllar boyunca güzellik uğruna değişik uygulamalara imza attı. Ancak bu uygulamalardan bazıları insanın kanını donduracak kadar korkunç.


1- Kökleri yüzlerce yıl geriye gidiyor


2- Tang hanedanına mensup Çin imparatorunun, küçük ayaklarını ipek bezle sararak dans eden bir fahişeye aşık olmasıyla birlikte bu uygulamanın da fitili ateşlenmiş oldu.


3- Önce diğer fahişeler, sonra üst düzey aileler arasında popüler olan “foot-binding” yani ayak bağlama kısa sürede bütün Çin’e yayıldı.


4- İffet ve güzellik için…


5- Önceleri güzellik için başlayan ayak bağlama uygulaması, kadınların toplumsal hayatta görünmesinin hoş karşılanmadığı Antik Çin toplumunda kısa sürede iffetle özdeşleşti.


6- Ayakları bağlanan kadınlar tek başlarına evden çıkamadıkları için bu sayede iffetleri de korunmuş oluyordu.


7- Ayak bağlama adetinin altındaki sembolizmin önemi


8- Bağlanmış bir ayak, Çin kültüründe cinsel cazibenin ve toplumsal statünün sembolü altın lotus çiçeğinin şekline benziyor. Ayakları lotus çiçeği şeklinde bağlanan kız çocukları gördükleri saygınlık sayesinde daha zengin kocalar buluyor ve daha iyi ailelere gelin oluyorlardı.


9- Ayak bağlama işlemine tabi tutulan kız çocukları önceleri her ne kadar yüksek sınıftan olsa da, zaman içinde bu korkunç gelenek bütün toplumda yaygınlaştı.

10- Bazı kaynaklara göre, ayakları lotus şeklinde bağlanan bir kız Çin İmparatoru ile bile evlenebilirdi.


11- Ayak bağlama işlemi kız çocuklarına 4 ila 6 yaş arasında yapılıyordu. Çünkü bu yaşlarda hala yumuşak olan kemikler kolayca kırılabiliyor ve şekillendirme işlemi daha zahmetsiz yapılıyordu. Ayrıca henüz çok küçük olan çocukların bu korkunç geleneğe itiraz etme şansları yoktu.


12- Masum kız çocukları ailelerinin isteklerini bilinçsizce yerine getiriyordu.
Önce ayak parmakları kırılıyor

Kırılan ayak parmakları daha sonra ayağın altına, yani topuğa doğru yatırılarak ipek bezlerle sıkı sıkı sarılıyor. Küçük yaşta kırılan ayak parmakları bir daha asla büyümüyor ve “lotus şekilli ayak” yıllar içinde, özel ayakkabısının içinde oluşuyor. Bu korkunç gelenek, kış mevsiminde, daha az acı hissedilmesi için soğuğun uyuşturucu etkisinden faydalanılarak yapılıyordu.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir