Göğüs Sarkması Nasıl Önlenir

Her kadın hayatı boyunca güzel ve şekilli göğüslere sahip olmak ister. Ama yıllar geçtikçe bunu sağlayabilmek gittikçe daha zorlaşmaya başlar. Genellikle 40lı yaşlarla birlikte sarkma işleminin iyice hissedilir bir şekilde başladığı görülür.


Yaşla beraber gerçekleşen göğüs sarkması son derece doğaldır ve aşırı endişe etmek gerektirmez. Kozmetik mağazalarında göğüs sarkmasını önleyen pahalı ilaçlar bulabilirsiniz. Ama pahalı ilaçlara para vermeden önce evde kendinizin uygulayabileceğiniz bir tedavi olup olmadığını bilmek istemez misiniz? Bu sarkmayı geciktirmek için yapılabilecek doğal önlemler de bulunuyor. Bugün bu önlemleri sizle paylaşmak istiyoruz;

1. Buz Masajı

Buz masajı göğüslerinizin eski sıkılığını kazanıp tekrar yukarı kalkmasında etkili bir doğal tedavidir. Soğuk hava kompresi dokuların kasılmasını sağlar ve kasılan dokular göğüslerinizin yukarı kalkmasını sağlar.

2 adet buz küpü alın ve buz küpleri ile göğüs çevrelerine dairesel şekilde masaj yapın. Her göğüs için 1 dakika masaj yeterlidir.

Yumuşak bir havluyla kurulayın ve hemen uygun bir sutyen giyin. Arkanıza yaslanır pozisyonda 30 dakika bekleyin. Özellikle yazın gün içerisinde bir iki kere bu işlemi uygulayabilirsiniz. NOT: Buz küplerini 1 dakikadan fazla sürmeyin., his kaybına sebep olabilir.

2. Zeytin Yağı

Aynı buz küplerinde olduğu gibi zeytin yağı ile göğüslerinize masaj yapmak da sarkmasını önlemek ve dikleştirmek için çok etkili ve doğal bir yöntemdir. Zeytin yağı da içerdiği antioksidan etkisi ile serbest radikallerin hasarını terse çevirebilir ve göğüslerin sarkmasını engeller.

Avuç içlerinize biraz zeytin yağı alarak avuç içlerinizi birbirine sürterek ısıyı arttırın.Avuç içlerinizi göğüslerinizde aşağıdan yukarı doğru hareket ettirerek masaj yapın.Hücre yenilenmesi için 15 dakika boyunca bastırmadan masaj yapmaya devam edin.Haftada 4 veya 5 kere bu işlemi uygulayarak göğüs sarmasının önüne geçin.

Zeytin yağı dışında, badem yağı, argan yağı, avokado yağı ve jojoba yağı kullanarak masaj yapabilirsiniz.

3. Yumurta Beyazı

Cildi besleyici ve sıkılaştırıcı etkileri ile yumurta akı da göğüs sarkmasını durdurucu etki gösterir. Yumurtanın içerdiği sıvı yağlar sayesinde göğüslerinizin çevresindeki gevşek deri sıkılaşır.

1 yumurta beyazını çatalla ezerek köpürene kadar karıştırın. Bu sıvıyı göğüslerinize sürerek 30 dakika emilmesini bekleyin. Salatalık suyu veya portakal suyu ile durulayabilirsiniz. En son soğuk su ile durulayın. Bu işlemi haftada bir tekrar edebilirsiniz.

Yumurta akı ile bir göğüs maskesi hazırlamak için 1 yumurta beyazını, 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı bal ile karıştırın. Bu maskeyi göğüslerinize sürün ve 20 dakika maskenin oturmasını bekleyin. 20 dakika sonra soğuk su ile durulayın. Bu maskeyi de haftada bir uygulayabilirsiniz.