Geceleri Mışıl Mışıl Uyumak İçin Bunları Yapın

Uyumadan önce yaptığınız şeyler gece uykunuzun kalitesini büyük oranda etkileyebilir.

Bu zararlı alışkanlıklardan kurtularak yeni alışkanlıklar edinin. Yeni bir gece rutini oluşturun, daha mutlu uyanın ve genç görünün!

UYKUDAN ÖNCE ÜÇ SAAT İÇİNDE KAFEİN TÜKETMEYİN

Kafein vücut sisteminizde sizin hissettiğinizden çok daha fazla kalabilir.

Bu yüzden kahvenizi sabah, en geç öğlen içmeye çalışın. Hatta uyumadan önce altı saat içinde içmezseniz bu en ideali olur.

‘BEYAZ GÜRÜLTÜ’ MAKİNESİNİ DENEYİN

Sokaktan geçen bir araba veya gece sessizliğinde çalışan bir klima sesi çok rahatsız edici olabilir. Tamamen sessiz bir ortam en ideali olsa da bunu sağlamak çok kolay olmayabilir. Rüzgâr, dalga, şelale, okyanus sesleri gibi uğultulu ses frekansı veya sinyaller olan beyaz gürültülerin insanı rahatlatma özelliği vardır. Yatağa girdiğinizde kısık seste açarak bu seslerle rahatlamaya çalışın.

ELEKTRONİK ALETLERİNİZİ KAPATIN

Telefon, tablet, televizyon ve diğer tüm elektronik cihazların parlak ekranları uyku döngünüzü bozabilir. Bu ekranlardan çıkan mavi ışık beyninize, gece vakti olmasına rağmen gündüz vakti olduğuna dair sinyaller yollar. Bu yanlış gündüz sinyali uyku öncesi uykunuzu kaçırmış olur. Eğer uyumadan önce televizyon izleme alışkanlığınız varsa bunu kitap okuma veya müzik dinleme gibi alışkanlıklarla değiştirin.

ERTESİ GÜNE HAZIRLANIN

Ertesi gün stresi yüzünden uykuya dalmakta zorlanıyorsanız bir gece rutini oluşturun. Öğlen yemeğinizi akşamdan hazır edin, kıyafetlerinizi belirleyin ve her şeyi kapıda hazır ederek kafanızdakilerin azalmasına yardımcı olun. Bu sayede sabahki stresiniz azalacak ve her şey hazır olduğu için kolayca evden çıkabileceksiniz.

HER GÜN AYNI SÜREYLE UYUYUN

Yedi, sekiz saat uyuyabilmenizi sağlayacak bir uyku vakti belirleyin ve bu saate tüm hafta boyunca uymaya çalışın. Sonra uyku saatinden bir saat önce belirlediğiniz rutini gerçekleştirin. Rutininiz rahatlamanıza yardımcı olup sizi uykuya hazırlayabilecek her türlü şey olabilir. Örneğin pijamalarınızı giyip, cilt temizliğinizi yapıp kitap okuyabilir veya esneme hareketleri yapabilirsiniz.

DUŞ ALIN

Gece alacağınız sıcak bir duş veya rahatlatıcı bir banyo rutini stresinizi azaltır. Banyoda lavanta yağı kullanmayı deneyin. Bu hem beden hem zihninizi rahatlatmaya yardımcı olur.

Hayatımızın üçte birini uykuda geçiriyoruz.

Uyku, vücudumuzu iyileştiren, tazeleyen ve bedendeki sistemleri, hayati organları korumaya yardımcı olan bir süreç. İhtiyacınız olan kaliteli uykuya ulaşmak için alışkanlıklarınızı gözden geçirin.

1-Sigara içiyor musunuz? Eğer içiyorsanız, işte size bırakmanız için bir sebep daha… Yapılan araştırmalar sigara kullanımıyla uyku bozuklukları arasında bağlantı olduğunu söylüyor.

2-Kaliteli uykuya zarar veren stresten kurtulmanın en iyi yollarından biri egzersiz yapmaktır. Günde 10 bin adım atın. Bu yaklaşık sekiz kilometre yürümeye eşdeğerdir. Zaten egzersiz yapıyorsanız spor rutininizin hem kardiyo hem de kuvvet antrenmanı içermesine özen gösterin.

3-Hem hafta içi hem de hafta sonu uygulayabileceğiniz bir uyku saati belirleyin ve ona sadık kalın.

4-Yatak odanızı sadece uyku ve cinsel ilişkiniz için kullanın. Yatakta iş yapmayın, televizyon izlemeyin, telefonla konuşmayın veya uyandırıcı etkiye sahip başka herhangi bir şey yapmayın. Böylece yatak ve uyku arasındaki bağı kuvvetlendirirsiniz.

5-Başucunuzda bir defter ve kalem bulundurun. Uyumadan önce ertesi gün yapacaklar listenizi yapın ki uyurken bunları aklınızda tutmak zorunda kalmayın. Gece uyanırsanız ve 15 dakikadan fazla uyanık kalırsanız kalkıp kitap okumak gibi sessiz ve sizi yormayacak bir şey yapın.

6-Alarmı ertele düğmesine bastığınızda uyanıklıkla hafif uyku evreleri arasında bir yerde olursunuz. Bu rahat hissettirse de fiziksel veya zihinsel faydası pek yoktur. Yorgunlukla savaşmanın etkili yollarından biri de alarmın ertele tuşunu kaldırmaktır.

7-Kalktıktan sonra kafeine koşmaktan vazgeçin. Aromaterapi, egzersiz veya lezzetli, baharatlı yiyecekler gibi uyandırıcı etkisi olan alternatifler bulmaya çalışın. Aromaterapi beynin belirli yerlerinin uyanmasını sağlayabilir ve taze limon kokusu sayesinde hem kahveye vereceğiniz paradan kurtulur hem de ferah biçimde uyanabilirsiniz.

Uyumadan önce…

Dört-altı saat önce kafein içeren hiçbir şey yemeyin veya içmeyin.İki-üç saat önce ana öğün tüketmeyin.Bir saat önce bütün elektronik aygıtlarınızı kapatın ve ışıkları kısın. Beyninizin ortasındaki ‘pineal bez’, ışıklar söndüğünde zihni ve bedeni uykuya hazırlayan melatonin hormonu salgılar.

30 dakika önce bir şeyler için. Su en ideal tercihtir ancak ılık süt de uykunuzu getirebilir. Beş dakika önce yatak odanızı karanlık, sessiz ve hafif serin hale getirin. İdeal uyku için ısı, 18 derece olmalıdır.