Finlandiyalı Bebekler Kutuda Uyuyorlar. Nedenini Biliyor Musunuz? Herkes Bunu Yapmalı!

Bir gün ebeveyn olursanız, ebeveynliğin kitapta yazanlardan çok farklı ve sürprizlerle dolu olduğunu göreceksiniz. Yapmanız ve yapmamanız gereken birçok şey var. Çocuk sahibi olduğunuzda, birileri size yeni doğmuş bebeğinizin ihtiyacı olan her şeyin içerisinde bulunduğu bir ihtiyaç kolisi gönderse mükemmel olmaz mıydı? Finlandiyada böyle bir şey gerçekten de var. Yazının devamını okuyarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

1930’dan beri, Finlandiya’daki bütün anne adaylarına devlet bebek ihtiyaçlarının yer aldığı bir ihtiyaç kolisi yolluyor.

Tamamen ücretsiz! Her şey devlet tarafından karşılanıyor. Üstelik annelere hamileliklerinin 4. ayından önce özel doktora görünmeleri için ücretsiz randevu da sağlanıyor. Evlere gönderilen ihtiyaç kolilerinin değeri yaklaşık 500 Türk Lirası. Ebeveynlerin %95’i ise ihtiyaç kolisi yerine beşik gibi kullanılan büyük bir kutuyu tercih ediyorlar.

İhtiyaç kolisinin içerisinde bulunan bazı şeyler:

  • Çarşaf ve battaniye.
  • Yazlık ve kışlık giyecekler.
  • Resimli hikaye kitapları ve oyuncaklar.
  • Havlu ve bebek bezi.

En iyisi de, devletin 1930’lardan bugüne yapmakta olduğu bu uygulama ile ülkedeki bebek ölüm oranlarının gözle görülür derecede düştüğü biliniyor. İhtiyaç kolisi sayesinde Finlandiya’nın dünyanın en düşük bebek ölüm oranlarından birine sahip olduğunu söyleniyor. Ek olarak, BBC’nin yaptığı habere göre, yapılan birçok çalışma sonucunda Finlandiyalı annelerin dünyanın en mutlu anneleri olduğu saptanmış.