FELCİ ERKENDEN ANLAMAK VE BİR İNSANIN HAYATINI KURTARMAK İSTER MİSİNİZ? İŞTE SİZE BELİRTİLERİ!

Bir insanın felç olup olmadığını bazı kolay tekniklerle anlayabiliyoruz. Bunun için aşağıda anlatılan teknikleri uygulamak yeterli. Eğer hastayı bir doktora götürme şansınız var ise en doğrusu bu tabi ki. Ama bunun için yeteri imkanınız yok ise erken teşhis için bu yöntemleri kullanabilirsiniz.

Bir nörolog felç vakalarını inmenin geldiği zamandan üç saat içinde müdahale edebilse felcin etkilerini tamamen geri çevirebileceğini söylüyor. Püf noktasının felcin tanımlanması, teşhis edilmesi ve üç saat içinde hastanın medikal bakımının başlaması olduğunu söylüyor.

Felcin tanımlanmasında üç test:

GÜLÜMSE, KONUŞ, KOLUNU KALDIR

Bazen felcin semptomlarının tespit edilmesi zordur. …Bilinçsiz olmak maalesef felakettir. Felç hastası, eğer yakınındaki kişiler tarafından felcin semptomları teşhis edilemezse, ciddi beyin hasarına maruz kalır.

Doktorlar yakında bulunan herhangi birinin üç basit soru sorarak felci teşhis edebileceğini söylüyor:

G *Gülümsemesini söyleyin.
K *Konuşması için basit bir cümle kurmasını söyleyin. (Örnek: Bugün dışarısı güneşli.)
K *Her iki kolunu kaldırmasını söyleyin.

Hasta bu görevlerin herhangi birini yapmakta zorlanıyorsa, derhal acil servis numarasını arayın ve semptomları almaya gelenlere söyleyin.

DİLİNİ ÇIKAR!

Dikkat: Felcin bir başka işareti de şudur:
Hastaya dilini çıkarmasını söyleyin.
Eğer dil kıvrılmışsa veya bir tarafa doğru yatmışsa bu da felç işaretlerindendir.
Bir kardiyolog bu mektubu her alanın paylaşması ve 10 kişiye iletmesi halinde, iletenin en azından bir hayat kurtaracağını söylüyor.
Hep sağlıkla kalın…