Efsane Film Arabesk’in Çekimleri Sırasında Yaşanan Garip ve Hüzünlü Olay

Efsane Film Arabesk’in Çekimleri Sırasında Yaşanan Garip ve Hüzünlü Olay

Arabesk, Ertem Eğilmez’in yönettiği son film olarak 1989 yılında gösterime girdi. Hasta yatağına getirilen görüntüleri izleyerek ekibini yönlendiren Ertem Eğilmez, filmi bu şekilde tamamladı. Yönetmenin asistanlığını yapan oğlu Ferdi Eğilmez, geçtiğimiz günlerde kişisel sosyal medya hesabından filmin çekimleri sırasında yaşadığı bir olayı paylaştı.
Kendisinden izin aldık ve bu güzel anıyı sizler için derledik…

“Arabesk filmini çekiyoruz, yönetmen Ertem Eğilmez hastalanmış, üç aydır oksijen yetmezliği sebebi ile komada yaşam mücadelesi veriyor…”
“…Ortağı Türker İnanoğlu ve diğer oyuncuların ısrarı üzerine varlığı olmayan senaryoya rağmen filmin kalan sahnelerini çekmem isteniyor…”

“Benden istenme nedeni filmin tek asistanı olmam. Senaryomuzun olmama sebebi ise Ertem Bey’in çalışma şeklinden kaynaklanıyor…”

“…Tek bir sayfa üstüne yazılmış sahneler, hepsi bu!… Açıklamalar var diyaloglar yok…”

“Her gün sette yazıyor Ertem Bey diyalogları… El yazısı yani, öyle çekiyor filmini…”

“…Şiddetli itirazlar ‘Bi kalkarsa kellem gider’ diyorum, dinleyen yok. ‘Bu filmi tamamlayacaksın’…”

“Bir James Bond çantam var. O güne kadar diyalogları yazılmış, çekilmiş tüm senaryo sayfaları onun içinde. Ve nedense artık elimizdeki tek kopya, çantadaki o kopya…”

“…O yıllarda filmler sesli çekilmiyor, dolayısı ile çekimler sonrası seslendirme yapacağız. Ertem Bey’in aktardığı kadarı ve aklımızda kalanı ile yazıyor, çekiyor ve çantaya koyuyoruz. O yüzden çanta benim canım, çanta benim hayatım, geri kalan ömrüm, yapışık yaşıyorum, beraber uyuyoruz…”

“Haydarpaşa Garı’nda küçük, tek planlık bir sahnemiz var. Çekip gideceğiz. Çektik sahneyi. Çantama uzandım, çanta yok…”

“…Yok işte. Orda değil. Tansiyonumun düştüğünü hatırlıyorum. Dizlerimin titrediğini. Gözlerim kararıyor, kimseleri net seçemiyorum…”

“O uçuşan sesler ve görüntüler arasında iki-üç polis ve ortalarında tutuklanmış olarak gördüğüm bir adam var. Ellerinde benim canım James Bond çantam…”

“…Garın ücra bir köşesinde, çantayı açmış, göz yaşları içinde senaryoyu okurken yakalanıyor hırsız çocuk…”

“Abi ben zaten getirecektim, evet ben çaldım ama içinde sayfa sayfa yazılmış acıklı aşk mektupları olduğunu görünce yemin ediyorum abi ben zaten getirecektim,’ diyor hırsız çocuk..”

“…Polisten rica minnet kurtarıyoruz Ayhan’ı. Şikayetçi olmuyoruz. Bilenler bilir, Haydarpaşa Garı’nın içinde içkili bir lokal var. Bi çilingir yapıyoruz orda. Ayhan diyorum, bırak bu hırsızlık işlerini, sen iyi bir çocuksun…”

“Ayhan’ın derdi başka, çok üzülüyor bana. Kaderimiz aynı be abi diyor, geleyim seninle, sevdiğin kızı yar etmeyen o ağayı beraber dövelim…”
tumblr_inline_nkjwxah0kf1ql98zl

“…9 yıl çalıştı Ayhan Arzu filmde… Arada bir mesaj atar. Evli şimdi. Ertem ismini koymuş oğluna.”