Dünyanın yüreğini acıtan kızın son hali!

Danimarka’ya gelen mülteciler arasında bulunun Suriyeli küçük kız çocuğu Nur el Sadi ile oynayan polis memuru bir anda popüler oldu. Öyle ki mülteci kız çocuğu ile oynayan polise dünyanın her yerinden evlenme teklifleri yağmıştı.Danimarka’nın Almanya’ya karadan bağlı Jylland Yarımadası’nın güneyindeki Padborg şehri yakınlarındaki otobanda çekilen fotoğraf dünyada 1.5 milyondan fazla kez paylaşılmıştı.

2 buçuk yıl önce gerçekleşen olayın kahramanı Suriyeli Nur, bugün İsveç’te ailesiyle birlikte yaşıyor. Küçük kız o polis memurunu hâlâ hatırlıyor. “O kadar güzeldi ki bütün gün benimle oynamıştı” diyerek o günü anlatıyor.

Danimarkalı Ekstra Bladet gazetesine konuşan Nur, “Kendimi iyi hissetmiyorum. Çünkü ailemin tüm sığınma başvuruları reddedildi. Her gün Irak’a geri gönderilmekten korkuyorlar” dedi.

Aile İsveç’in kuzeyinde bulunan 1600 nüfuslu Boliden kasabasına geldiğinde ilk sıkıntılar da başlamış. İsveç makamları ailenin sığınma başvurusunu reddetmiş.

Aile şimdi küçük bir dairede yaşıyor. Nur okulunu çok seviyor, İsveççeyi akıcı şekilde konuşabiliyor. Büyüdüğünde doktor olmak istiyor. “Doktora her zaman ihtiyaç var. Belki bir gün Irak’taki insanlara yardım edebilirim” diyor.

Nur’un ailesi Irak’ta tehlikeli aylar geçirdiğini anlatıyor. “Irak askeri güçlerinden kaçıyorduk çünkü hayatımız tehdit altındaydı. Önce Türkiye’ye kaçtık, oradan da tekneyle Yunanistan’a gittik. Bazen trenle bazen yürüyerek ülkeleri geçtik. Danimarka’nın ardından en son İsveç’e yerleştik. ”

Ancak aile 2.5 yıl geçmesine rağmen statüleri resmi olarak tanınmış değil. Nur, “Ne kadar burada kalabileceğimiz belli değil. Sonra Irak’a dönmeliyiz. Ama bunu istemiyorum” diyor.