Dünyanın tanıdığı ‘Afgan kızı’ Pakistan’da tutuklandı

Dünyanın tanıdığı ‘Afgan kızı’ Pakistan’da tutuklandı.

Dünyada “Afgan Kızı” olarak tanınan Şarbat Gula Pakistan’da tutuklandı.
National Geographic dergisine 1985 yılında henüz 12 yaşında kapak olduktan sonra geniş kitlelerce tanınan ‘Afgan kızı’ Şerbet Gula, Pakistan’da sahte kimlik ile oturma izni alarak dolandırıcılık yapmak suçundan tutuklandı.

Gula’nın, 1984 yılında çekilen fotoğrafı National Geographic dergisine kapak olduktan sonra tüm dünyanın ilgisini çekmiş ve simge haline gelmişti.


İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre, 40’lı yaşlarında ve evli olan Gula, sahte belgelerle Pakistan’da yaşadığı gerekçesiyle evine gelen polisler tarafından tutuklandı.

Afganistan’dan gelip sahte kimlikle Pakistan’da yaşayan çok sayıda kişiden bir olduğu ortaya çıkan Gula, iki oğluyla beraber tutuklandı.

Mahkeme kararı Gula ve oğullarının aleyhine olursa 5 ila 14 yıl arası hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilirler.

Pakistan’daki yaklaşık 2.5 milyon Afgan mülteci ülkelerine geri dönmeleri için yoğun baskı altında yaşıyorlar.

Gula, Afganistan sınırındaki Nasir Bagh mülteci kampında fotoğrafçı Steve McCurry tarafından fark edildiğinde 12 yaşındaydı.

Gula ve ailesi Sovyet istilası nedeniyle ülkelerinden kaçmak zorunda kalarak Pakistan’daki mülteci kampına sığınmışlardı. Afgan Kızı fotoğrafı kamplarda kalan insanların umutsuz durumunun sembolü olmuştu.

Pakistanlılar mülteci Afganların ülkelerinde uzun yıllardır kalmalarından rahatsız. Bu nedenle yetkililer de kampların kapatılmasına yönelik sert önlemler almaya başladı.

Mültecilere yardım programları azaltıldı ve pek çok mültecinin geçici oturma izinleri de önümüzdeki senenin Mart ayında sona erecek.