Dünyanın en küçük adası görenlerde şaşkınlık yarattı

Dünyanın en küçük adası, Just Room Enough Island (Tek Odalık Ada) ABD’nin New York eyaletine bağlı Alexandria körfezinde yer alıyor.Minik ada, New York’un biraz dışındaki St. Lawrence nehri üzerine konumlanmış.


306 metrekare genişliğindeki adada sadece bir ev ve bir ağaç bulunuyor.


“Dünyanın yaşanabilir en küçük adası” 1950’li yıllarda satın alınarak özel mülk haline getirildi.


Eskiden Hub Adası olarak bilinen özel ada, 1950’lerde bir tatil evi inşa etmek isteyen zengin Boyland ailesi tarafından satın alındı. Aile, şehirden kaçmak için adaya ufak bir ev inşa ettirdi. Ancak adanın bu kadar ilgi görmesinden sonra ailenin yalnız vakit geçirme hayalleri suya düştü tabii ki…


Kanada’nın Ontario eyaletini birbirinden ayıran St. Lawrence nehri üzerinde ise 1,864 adacık yer alıyor.


Bölgedeki kara parçalarının ada olarak nitelendirilebilmesi için bazı şartlar gerekiyor. Örneğin yıl boyunca su seviyesinin üzerinde kalması ve üzerinde ağaç yetişmesi gibi… Dünyanın en küçük adası da bu kriterleri karşılıyor.


Bölgedeki kara parçalarının ada olarak nitelendirilebilmesi için bazı şartlar gerekiyor. Örneğin yıl boyunca su seviyesinin üzerinde kalması ve üzerinde ağaç yetişmesi gibi… Dünyanın en küçük adası da bu kriterleri karşılıyor.


DÜNYANIN EN İLGİNÇ ADASI BLED!

Slovenya’nın başkenti Lubliyana’dan yaklaşık saatlik bir araba yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Bled Gölü ve gölün ortasındaki Bled Adası, doğasıyla büyülüyor.

Alp Dağları eteğinde yer alan doğa harikası Bled Gölü’nün ortasındaki bu ufacık ada, görenleri adeta mest ediyor.


Temiz havası, yemyeşil dağ manzaralarıyla kendinizi rüyalar aleminde hissetmenize neden olan Bled Adası sayesinde Slovenya’ya aşık olmamak elde değil.


Her açıdan farklı, eşsiz bir manzaraya sahip Bled Gölü, aslında Buzul Çağı’nda oluşmuş bir göl.


Bu nedenle adada tarih öncesi zamana ait insan izleri bulunmuş. 745 yılında paganizimden Hıristiyanlığa geçiş yapan ada, kilisesi, 99 basamağı, ilginç inanışları ve rivayetleriyle ilgi çekiyor.

 


Örneğin damadın gelini 99 basamak kucağında sessizce taşımasının, yeni çiftlere şans getireceğine dair bir inanış var. Ayrıca ziyaretçiler sıklıkla iyi şans dilemek için adada yer alan kilisenin zilini çalıyor. Tarihi 11.yüzyıla uzanan Slovenya’nın en eski kalesi olan Bled kalesinin efsanesi ise şöyle…


16.yüzyılda kale, Hartman Kreigh adında bir adam tarafından katı bir şekilde yönetiliyormuş.

Kreigh’in bir gün hiç iz bırakmadan kaybolmasının ardından karısı, bütün altın ve gümüşlerini bir araya getirerek, kocasının anısına, adadaki kilise için bir çan yaptırmış.


Ancak çanı adaya taşırken çıkan fırtına, kayıkçılarla birlikte çanı da suyun derinliklerine yollamış. Bu talihsiz olayı duyan Papa, Bled için bir çan yaptırmış. Rivayete göre rüzgarlı gecelerde, sabaha doğru, suyun altından orijinal çanın sesi geliyormuş.

Gerçekliği tartışılır ancak ilgi çektiği gerçek!

150 BİN PET ŞİŞE KULLANARAK ADA İNŞA ETTİ

İngiliz müzisyen ve çevreci Richart Sowa, Meksika’nın Karayip sahili açıklarında, pet şişeleri kullanarak ilginç bir ada inşa etti.

2005 yılındaki ilk denemesinde kasırgalar yüzünden adayı yapamayan Sowa, ikinci denemesinde 7 yılını harcayarak adayı inşa eder.