Dünyanın En Faydalı İlaçlarından Biri

Belki üzerine basıp geçtiğiniz, görmezden geldiğiniz, çimenden farksız gördüğünüz küçük bitkiler, dünyadaki en faydalı ilaçlardan biri olabilir.

Plantain adındaki bu bitki, Kanada kökenli ve 200’den fazla farklı türü bulunmakta ve genellikle kurak, kayalık topraklarda, karahindiba bitkisinin çevrelerinde yetişir.

Kuzey Amerika’da 1600’lerde tanınan ve “Beyaz Adam Ayağı” olarak da isimlendirilen plantain bitkisi, özellikle sivrisineklerle başı dertte olan dağcılara yardımcı olmuştur. Tedavi yöntemi olarak kullanılırken de plantain ezilir ya da çiğnenir, ardından doğrudan sorunlu olan bölgeye sarılarak 4-12 saat kadar bandajlayıp sorunun geçmesi beklenir. Yapılan bu acil durum tedavisi sayesinde iltihap kapmalarından, zehirlenmelerden, hastalıklardan, kalıcı veya daha büyük sorunlardan korunmuş olunur.

Arı sokmaları, böcek ısırıkları, sivilce veya kızarıklıklar gibi sorunların çözümüne yardımcı olmakla kalmayıp, acil durumlarda tedavi için de kullanılabilmektedir. Bunun yanında hemoroit için de kayda değer bir çözüm aracıdır.

Plantain, sindirim sistemi üzerindeki şifa etkisi ile de ünlüdür. Bu doğal çözüm özellikle antibiyotik, ağrı kesici, alerji ilaçları nedeniyle oluşan hasarları engellemekte de önemli bir yardımcıdır. Çünkü bu tür zararlar sindirim sistemi üzerinde ortaya çıkar ve tedavi edilmezse daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Kullanım alanı olarak da çay haline getirilebilir, çorbalara eklenebilir ya da kilo vermek amacıyla tohumları öğütülüp ıslatılarak da tüketilebilir. Ayrıca bu bitkiyi salatalara ekleyip patates kızartmalarının yanında da kullanabilirsiniz.
Son olarak cilt şikâyetlerinden adet sorunlarına kadar her şeyin tedavisinde insanların dertlerine deva olan bu bitkiyi tüketerek, sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz.