Çocuklarınızı Olumsuz Davranışlardan Uzaklaştıracak Uzmanların Önerdiği 8 Etkili Teknik

1. ÖNLEME – Sorun davranışların gözleneceği ortamlar hakkında bir fikriniz vardır. Bu ortamlara gitmeden önce beklentilerinizi çocuğunuza anlatın ve çocuğunuzu o ortamda oyalayacak malzemeleri yanınıza alın. Sıkılan çocuk sizi zor durumda bırakacaktır.

2.DURUMDAN MEMNUNİYETSİZLİĞİNİZİ GÖSTERİN. Beklediğiniz davranışı gözlerine bakarak açıklayın.

3.HOŞLANDIĞI BİR ETKİNLİĞİ ELİNDEN ALIN. Uyarınızı dikkate almayan çocuğun elinden hoşlandığı sevdiği bir etkinliği geri çekin. Fakat bu asla yemek olmasın

4. İYİ VE GÜZEL DAVRANIŞLARI YAKALAYIN PEKİŞTİRİN.

Çocuğunuzu güzel bir davranış yaparken gördüğünüzde söz ve gülümsemenizle bu davranıştan memnuniyetinizi dile getirin.

5.. SÖZLEŞME OLUŞTURMA 10 yaş sonrası çocuklar için belirlediğiniz sorun durumla ilgili sözleşmeler yapın. Sizden istediklerinin karşılığında siz de beklediğiniz davranışlarla ilgili anlaşmaya varın.

6. KESİN “HAYIR”. Çocuğunuzun hoşlanmadığınız davranışı karşısında kesin bir hayır demek ona sizin kararlılığınızı gösterecektir.

6.ÇOCUĞUNUZU YAŞINA GÖRE DEĞERLENDİRİN.

3-4 yaş arası çocukların zaman zaman inatçılık davranışları normaldir. 9 yaşındaki çocuğunuzun bazen sesini yükseltmesi normaldir. 12 yaş üstü gençlerin hormonlarının bir sonucu huzursuzlukları normaldir.

7.ANNE BABALIĞINIZI GÜÇLENDİRİN. Anne baba olmak üzerine yazılmış etkili bir kitap sizin enerjinizi tazeleyecek ve sabır tahammülünüzü arttırarak çocuklarınızla iletişiminizi güçlendirecektir.

8. YARDIM İSTEYİN. Eğer üstteki 7 yöntem çocuğunuzda hiç işe yaramıyorsa çocuğunuzla ilgili yolunda gitmeyen gelişim ve eğitim sorunları yaşıyorsunuz demektir. Bu durumda en yakın bir uzmandan (psikolog ,psikolojik danışman ) dan yardım isteyin.