Çocuklarımız da Eğer Bu Durum Varsa Hastalık Habercisi Olabilir …

Altını ıslatan çocuğunuza kızıp bağırmayın. Bilimsel araştırmalar, altını ıslatan çocukların bu davranışlarının arkasında ciddi hastalık belirtilerinin olabileceğini belirtiyorlar.

Uzmanlar,  altını ıslatan çocukların takibi ve tedavisin dikkate alınması konusunda titiz ve hassas davranılması gerektiğini belirtiyorlar.  Ve bu davranışlarının altında şeker hastalığı, idrar yolları enfeksiyonu ve böbrek rahatsızlığı gibi hastalıkların olabileceği konusunda uyarıyorlar.

Doç. Dr. Pınar Işık Ağras, bu davranışın çocuklarda sık görüldüğünü ve ciddi bir sorun olarak kabul edilerek nedenlerinin araştırılması gerektiğini belirtti.

Bir ayda iki’den fazla gerçekleşiyorsa dikkat!

Beş yaş üstündeki bir çocuğun, uyku sırasında ayda ikiden fazla istem dışı idrar kaçırmasının bir sorun olarak kabul edilebilineceğini belirten Ağras, bazı çocukların gündüz uyanıkken de idrar kaçırabildiğini kaydetti.
Bu davranış ayda ikiden fazla gerçekleşiyorsa ailelerin çocuklarını muhakkak uzman bir doktora göstermesi gerekiyor. Aksi takdirde tedavide geç kalınabilir ve tedavi edilmesi güçleşebilir.

Psikolojik olabilir
İdrar kaçırmada ikincil neden olarak psikolojik etkenler yatar. Bu sorunun en önemli nedeni ise, çocuğun uykuda mesane doluluğunu hissedememesi ve tuvalete gitmek üzere uyanamamasıdır.

Birden fazla hastalığı işaret ediyor olabilir
Bu davranışın altında birçok rahatsızlık sinyaller veriyor olabilir. İdrar kaçırma sorunu olan her çocuğun, öncelikle idrar yolu enfeksiyonu, böbrek hastalıkları, mesane ile ilgili problemler veya çocukluk çağı diyabeti gibi tedavi edilmesi gereken başka bir hastalığın varlığı açısından değerlendirilmesi gerekir.
Bu nedenle, altını ıslatan çocukların mutlaka çocuk sağlığı hastalıkları uzmanlarınca değerlendirilmesi gerekir

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir