Çikolatayı Her Gün Gönül Rahatlığıyla Tüketmeniz İçin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 11 Faydası

Çikolatayı Her Gün Gönül Rahatlığıyla Tüketmeniz İçin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 11 Faydası

Pek çoğumuzun severek yediği çikolatayı yerken pişmanlık duymamanız için bilimsel temelli faydalarını sizin için araştırdık. Sonuç olarak hepimizi mutlu edecek bilimsel verilerle karşılaştık. Çikolatayı doğru ayarda ve düzenli olarak tükettiğinizde sağlığınıza çok fayda sağlayacak…

1. Elmadan daha fazla antioksidan içeriyor

Özellikle siyah çikolatada elma, siyah çay ve kırmızı şaraba oranla çok daha yüksek antioksidan bulunuyor. Kakao gibi doğal kaynaklarda bulunan antioksidanlar hücre zedelenmesine karşı savaşarak yaşlanmanın görünen belirtilerini ve kronik rahatsızlıkların oluşumunu azaltıyor. Bunlar arasında Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklar da var.

2. Stresi azaltmada yardımcı oluyor

Kim bir parça bile çikolata yediğinde mutlu olmaz ki? Bunun bilimsel bir kanıtı var aslında… 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre, çikolata anksiyeteyi azaltmada yardımcı oluyor. Araştırma sırasında anksiyeteye sahip insanlara iki hafta boyunca her gün 40 gram çikolata verildiğinde, stres hormonu olan kortizolün seviyesinde azalma tespit edilmiş.

3. Kalp problemleri riskini azaltıyor

Yaşları 50-64 arasında değişen 55,502 yetişkinin katıldığı bir araştırmanın sonuçlarına göre, seyrek olarak çikolata tüketenlerin kalp krizi ve felç gibi risklerde yüzde 20 azalma görülüyor. Kakaodaki antioksidan ve iltihap sökücü özellikler kanı daha az yapışkan yaparak kalp atışlarını da düzenlemede etkili oluyor.

4. Libido artırıcılar içeriyor

Cinsel hayatınızda bir değişiklik görmek isterseniz çikolatayı tercih edebilirsiniz çünkü araştırmalar yediğiniz her çikolatanın libidonuza fayda sağlayarak cinsel hayatı hareketlendirdiğini ortaya koyuyor.

5. Egzersizlerinizi çok daha etkili hale getiriyor

Kakao, kan akışını geliştiriyor ve enerjiyi artırarak metabolizmayı hızlandırıyor. 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre, her gün 1, 2 parça çikolatayı beslenme düzenlerine ekleyen erkek bisiklet sürücülerinin yaptıkları egzersizlerin geliştiği ve hızlarını artırdıkları görülüyor.

6. Diyabeti önleyebiliyor

Kulağa garip geliyor olabilir ancak kakaonun insülin duyarlılığını geliştirdiği görüldü. Araştırmalar şekerin yer aldığı bir beslenme düzeninin kilo alımını teşvik ettiğini gösteriyor ancak 13 yıl boyunca takip edilen kadınlar arasında düzenli olarak çikolata yiyenlerin tip 2 diyabete karşı, ayda bir kereden az yiyenlere oranla daha az meyilli olduğunu gösterdi. Bu yüzden bitter çikolatanın diyabetin başlangıcını geciktirdiği ya da önlediği düşünülüyor.

7. Sizi daha entellektüel yapıyor

Kakao hem vücuttaki hem de beyindeki kan döngüsünü geliştiriyor. Bu da bilişsel işleyiş düzeyinin gelişmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu ayrıca yaş aldıkça hafızanız için de çok iyi etki ediyor.

8. Mineral yönünden çok zengin

Bitter çikolatada sağlığımıza çok fayda sağlayan potasyum, selenyum ve demir gibi mineraller de bulunuyor.

9. Kolestrolü de azaltıyor

Kakaoyu tüketmenin LDL isimli kötü kolestrol seviyesini azalttığı ve iyi kolestrol seviyesini artırdığı kanıtlandı. Bu da kalp damar rahatsızlıklarındaki riski azalttığı anlamına geliyor.

10. Cildi güzelleştirmek için elinden geleni yapıyor

Kakaoda bulunan flavin içeren bir protein olan flavonollar, cildi güneşin zararlı etkilerine ve yarattığı yıpranmalara karşı koruyor. Yine de güneş kreminizi sürmenizde fayda var!

11. Çocukları mutlu ediyor

Finlandiya’da yapılan bir araştırmaya göre, hamileliği boyunca çikolata tüketen anne adaylarının bebeklerinin çok daha mutlu oldukları ve daha fazla gülümsedikleri sonucu ortaya çıktı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir