Canan Karatay Sakın Yumurtayı Böyle Yemeyin

Canan Karatay Yine gündemi sarsacak bir açıklama yaptı. Karatay açıklamasında, yumurtayı bu şekilde tüketmek sağlıksızdır dedi.

Her söylediği ile gündem yaratan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay. Yumurta sevenleri üzecek açıklaması şu şekilde…

Kısa süre önce dünyanın en sağlıklı yiyeceğinin lahana, en sağlıklı etinin pastırma olduğunu açıklayarak ve ekmekle şekeri bırakmanın yolunun kaya tuzu tüketmekten geçtiğini söyleyerek şaşırtan Canan Karatay yine bir açıklamasıyla gündemde.

Bu açıklaması ise haşlanmış yumurta tüketenleri yakından ilgilendiriyor.

“Yumurtanın sadece beyazını yemek çok tehlikeli”

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ndeki bir konferansa katılan Canan Karatay burada muhabirlerin sorularını cevaplarken konu protein alımına gelince sert açıklamalarda bulundu.

Özellikle protein tozu kullanan sporcularla haşlanmış yumurta ve sadece yumurtanın beyazını tüketenleri ilgilendiren bu açıklamasıyla ses getiren Canan Karatay’a göre yumurta sarısıyla beyazıyla beraber tüketildiğinde asla tehlikeli değil. Ancak ona göre yumurtayı yanlış tüketiyor ve sağlığımıza zarar veriyoruz.

Onun ağzından aktaralım:

“Yumurtanın beyazında 9 tane amino asit vardır. Esansiyel amino asitlerdir bunlar. Vücuda mutlaka girmesi lazım. Sarısında da omega 3, omega 6 vardır. Kolin denilen bir madde var ki; kolin beyinde uyarıcı dediğimiz en önemli kimyasallardan biri olan asetilkolinin ana maddesidir. Bunların doğal olarak vücuda girmesi lazım. Yumurta hiçbir zaman sarısıyla beyazıyla tehlikeli değildir. Zararlı olan protein tozudur.

Ancak yumurta çok haşlandığı zaman, yumurta kavrulduğu zaman trans yağlar meydana geldiği için tehlikelidir. Çok haşladığımız zaman biliyorsunuz ki sarının etrafında yeşil bir şey olur. İşte o artık yumurta değil zaten. Ağzınıza attığınızda dağılır. O sarı tehlikelidir. Maalesef bugün bütün atletlere, bütün sporculara, gençlere vücut yapabilsinler diye yalnız yumurtanın beyazı verilmektedir. Çok tehlikelidir. Yumurtanın beyazını yemesinler. Atletlere, onları yetiştirenlere söylüyorum. Çünkü protein tamam, çok iyi. Vücuda protein girecek. Vücuda yağ girmezse, yani yumurtanın sarısıyla birlikte yağ girmezse, o proteinin vücuda zararı var. Onun için yağ ile protein doğal olacak ve vücuda birlikte girecek.”

Canan Hoca’nın protein tozu tüketenlere de ciddi uyarıları var

Doğru tüketildiği zaman en doğal ve en ucuz proteinin yumurta olduğunu savunan Canan Karatay spor yaparken protein tozu alanları da sert bir dille uyardı.

Şöyle diyor Canan Hoca:

“Yapılan araştırmalar gösterdi ki; protein, yağ ile birlikte vücuda girdiği zaman proteinin vücutta kullanımını o yağ hızlandırıyor. Çok daha güçlendiriyor. Vücut yapanlara ve yaptıranlara söylüyorum. En tehlikelisi protein tozlarıdır. En tehlikelisi sporculara ‘adale yapacağım’ diye verilen protein tozlarıdır. Trans yağ doludur. Bundan tamamen uzaklaşmak lazım. Çünkü trans yağlar vücudu geliştiriyor diye spor salonlarında sunuluyor. Güya kontrol altında. Protein tozu adaleyi büyütüyor. Kalp de bir adale. Kalbi de büyütüyor. Onun için de kalp krizi geçiriyor genç yaşta sporcularımız.”

Tabii bunlar Canan Karatay’ın iddiaları ve uyarıları, gün sonunda karar sizin ve sizi en yakından tanıyan doktorunuzun.