Boyna buz koymanın faydaları

Boyna buz koymanın faydaları

Çin tıbbına göre vücutta meridyenler halinde organlara bağlanan noktalardan birisi de boynun hemen arkasında bulunuyor. Tedavinin uygulandığı bölgelerde, tıkanıklıklar açılarak, sağlıklı kan dolaşımı ile birlikte hastalıklara da şifa sağlanıyor. Boyun kısmına akupunktur uygulanacak yer, boyun kısmının tam arkasında kafatasımızın iki alt kısmı ile, iki kas tendonu arasında kalan noktada yer alıyor.

Her gün bir buz küpünü vücudunuzdaki bir bölgeye koyduğunuzda sizi gençleştireceğini ve enerji ile dolduracağınız biliyor musunuz? Bu bölge, boyunla baş arasındaki bağlantı noktası. Çinliler bu akupunktur noktasına Feng Fu adını vermişler, anlamı ise: Rüzgar konağı

Feng Fu noktasına her gün buz küpü uygulamasını yaptığınızda daha zinde olduğunuzu hissedeceksiniz! Neden mi? Çünkü buz küpü, endorfin hormonunun kanda serbest dolaşımı sağlamış olacaksınız.

ENDORFİN HORMONU NEDİR, NE İŞE YARAR?
Endorfin, İnsan vücudunda ağrıyan dokularda ağrının azalması için beyin dokuları tarafından üretilen hormonlara verilen isimdir. Hormonun işlevi, ağrının şiddetini azaltmak ve vücuda daha az rahatsızlık vermesini sağlamak için sinirleri uyuşturmaktır. Endorfinlerin ağrı kesici etkisi morfinden yaklaşık 30 kat daha fazladır.
Mutluluk hormonu olarak da anılır. Heyecan, ağrı, egzersiz, baharatlı yiyecek tüketimi, seks ve orgazm gibi durumlarda salınımı artış gösterir.

FENG FU NOKTASINA BUZ KÜPÜ KOYMANIN VÜCUDA ETKİLERİ:
Uykuyu düzenler.
Sindirim sistemini düzenler.
Soğuk algınlığına karşı direnç sağlar.
Baş ağrısını azaltır, eklem ve diş ağrılarında etkilidir.
Solunum sisteminizi düzenler, daha rahat nefes almanızı sağlar.
Nörolojik rahatsızlıklar ve omurga tedavisi için yarar sağlar.
Hipertansiyon ve astım rahatsızlıklarına fayda sağlar.


Mide rahatsızlıkları ve obeziteye karşı yarar sağlar.
Selülit oluşumunu engellemeye yardımcı olur.
Cinsel isteksizlik, iktidarsızlık ve adet dönemi rahatsızlıklarının hafiflemesine fayda sağlar.
Uykusuzluk, stres, depresyon, psikolojik rahatsızlıklara karşı yardımcı olur.