Boşanma sonrası dönemi kolay atlatabilmek için 8 tavsiye

Boşanma sonrası dönemi kolay atlatabilmek için 8 tavsiye

Ayrılık, beraber olduğunuz kişiyle geçen onca güzel zamandan sonra hayal kırıklığına sebebiyet verir. Çünkü evlilik, umut etmenin başlangıç noktasıdır. Boşanma sonrası süreçte, olumsuz psikolojik etkileri en aza indirmek için oldukça hassas davranmak gerekir. Peki; öfke, sevgi ve özlem duygularının yoğun bir şekilde yaşandığı, yaşam düzeninizin değiştiği boşanma sürecini nasıl kolay bir şekilde atlatabilirsiniz?

KENDİNİZLE YÜZLEŞİN VE DUYGULARINIZI DERİN BİR ŞEKİLDE YAŞAYIN

Ayrılıktaki hatalarınızı, ilişkide nasıl bir kişiliğe sahip olduğunuzu göz önünde bulundurun. Duygularınızı yerinde ve derin olarak yaşayın. Çünkü yeteri kadar yaşanmayan duygular, oldukça uzun sürelere yayılabilir; hiç beklemediğiniz anda tekrardan karşınıza çıkabilirler.

EŞİNİZİ VE KENDİNİZİ AFFEDİN

Yapabileceğinizin en iyisini yaptınız. Bu süreçte karşılıklı yapılan her kötü şeyin, kendini koruma içgüdüsüyle yapıldığının farkında olun.

BUNUN BİR ‘SON’ DEĞİL, ‘BAŞLANGIÇ’ OLDUĞUNU HATIRLAYIN

Her şeyden önce hatırlamanız gereken en önemli şey; bunun bir son olmadığı, aksine bir başlangıç olduğudur. Birlikteliğiniz bitti fakat bu hayatın başrolü sizsiniz. Bundan sonraki süreci güzel deneyimlerle bitirmek de var, hayal kırıklıkları ile devam etmek de…

EN KISA SÜRE İÇERİSİNDE TATİLE ÇIKIN

Bir süreliğine bulunduğunuz ortamı bırakıp yeni yerler keşfetmek, kafa dinlemek size iyi gelecektir. Bu, hem var olan duruma dışarıdan bakmanıza hem de yanlışlarınızı ve doğrularınızı gözlemlemenize olanak sağlayacaktır.

SPOR YAPMAYA ÖZEN GÖSTERİN

Egzersiz yaptığınızda vücudunuz endorfin; yani mutluluk hormonu salgılar. Egzersiz yapmak sizi fizyolojik ve psikolojik açıdan büyük ölçüde rahatlatacaktır.

YENİ HOBİLER EDİNİN, DOLABINIZI YENİLEYİN

Evlilik süresince yapamadığınız yeni hobileri yapmanın tam zamanı! Yeni hobiler edinmek aklınızı meşgul eder. Bazılarımız sorunları çözmek yerine sadece düşünürüz. Eğer sorunları çözemiyorsanız yeni bir hobi edinmeniz bu süreci hızlı geçirmenize olanak sağlayacaktır.

SAĞLIĞINIZI YÜKSEK ORANDA ÖNEMSEYİN

Boşanma sonrası dönem insanların ruh halinin zayıf olduğu ve bağımlılıklara yatkın olduğu dönemlerdir. Bu dönemlerde egzersizi, sağlıklı beslenmeyi bırakmayın; ayrıca alkol gibi zararlı maddelere de yönelmemeye çalışın.

DUYGULARINIZI OLDUĞU GİBİ KABUL EDEN BİR ÇEVRE EDİNİN

Ayrılık aynı zamanda en iyi arkadaşınızı kaybettiğiniz anlamına gelir. Bu süreçte sizi dinleyecek insanlara ihtiyacınız olacak. Sizi seven ve dinleyen birisinin olduğunu bilmek bu süreçteki en büyük yardımcınız olacaktır.