Bilim Peygamberimizin (S.A.V) Bu Sünnetini Asırlar Sonra Buldu..

Bilim Peygamberimizin (S.A.V) Bu Sünnetini Asırlar Sonra Buldu..
Yan yatarak uyumak sünnetinin bir faydasını daha bilimsel olarak da ispatlandı!

Sağ beyin yarımküresinin uyarılması, parasempatik sinir sistemimizin faaliyetlerini artırmasına, kalp hizimizin yavaşlamasına, tansiyonumuzun normale dönmesine neden olur. Dolayısıyla kalbimiz daha az yorulur, uykuya dalmamız daha kolaylaşır, bu da istirahatimizin daha iyi olmasına imkân sağlar. Örneğin bir yana yatanlar sırt üstü yatanlara göre daha az horluyor ve yan yatmak boyun ve sırt ağrılarının hafiflemesine yardımcı oluyor.

En sağlıklısı sağa yatmak!

Uzmanlar en sağlıklı uyku pozisyonunun ”Sağ yana yatış” olduğunu belirtiyorlar.

Sağ yana yatmak gerekir. En sağlıklı uyku pozisyonu ‘sağ yana yatış’ pozisyonudur. Sol yanda yatıldığı zaman kalp altta kaldığı için fonksiyonlar bozulur. Sağ tarafta yattığınızda bu meydana gelmez, organların etkilenmesi söz konusu değil. Özellikle kalp hastaları sağ yana yatmalı.”

Her insanın uyuma süresinin farklı olduğunu, bunun 6 ila 10 saat arasında değişebileceğini söyleyen uzmanlar “Sırt üstü yattığımız zaman yerçekimine bağlı olarak diliniz ve küçük diliniz geriye kaçar ve nefes borunuzu tıkayabilir. Önce horlama olur, daha sonra nefes durmaları meydana gelerek uyku bozuklukları oluşur. Mümkün olduğunca sağ yana yatılmalı. Çok yüksek olmayan düz bir yastık yeterlidir”

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir