Bilim Adamları Şokta Hemen Yasaklansın Diyorlar

Bilim adamları ölümlerin nedenini açıkladı.Atalarımızın çok güzel bir sözü var; “Azı karar çoğu zarar”. İşte tam da bu sözü haklı çıkaracak bir liste var aşağıda.

Kapak resminde yemek teması görmüş olsanız dahi sadece yemek özelinde de değil. Her konuda bu ata sözünü kullanabiliriz.

İtiraf etmek gerekir ki bu bilgiler gerçekten yararlı.

Listede yer alan şeylerden en az 1 veya 2 tanesini sürekli kullanıyor olabilirsiniz. Kendinizi bu konuda telkin etmek için iyi bir fırsat.

Tabi bunu söylerken net olarak 50-60 gün demenin doğru olmadığını uzmanlar açıklıyor. Nedenini açıklayalım. Vücut aç kaldığı zaman sırasıyla karbonhidrat, yağ , protein yakar. Vücudumuzda ki bu maddelerin miktarı yaşa, kiloya ve daha bir çok özelliğe göre değişkenlik göstermektedir.

Hatta açlık sırasında yaptığımız hareketler bile ne kadar dayanabileceğimizi etkiler. Açlık sırasında yatarsak, çok az hareket edersek, terlemez isek aç kalma süresini uzatabiliriz.Bir çok olay duymuşuzdur. Özellikle Türkiye’de depremde 7 gün boyunca aç susuz kalan bir kişi vardır.

Tabi bu kişi belki bir gün daha yaşayamayacaktı. Çünkü açlıktan önce susuzluktan ölecektir. Bağımsızlık için açlık grevi yapan bir lider ağzını ıslatacak kadar su içerek toplamda 21 gün açlığa dayanabilmiştir.

Evet yanlış duymadınız baharat! Bu çeşnilerin içerisine tuz da dahil. Su içmeyi bırakmanız ya da fazlasıyla tuz tüketmeniz sonucunda hücreleriniz daralmaya başlar ve bu hipernatremiye sebep olmaya başlar. Bir anda yiyeceğiniz 48 tatlı kaşığı baharat çeşnisi hipernatremiyi tetikleyerek komaya, nöbete ve hatta ölüme yol açabiliyor.

Deniz seviyesinden 8000 feet, yani 2.438 metre yükseklik “ölüm noktası” olarak biliniyor. Bu kadar yüksekte olmak oksijen yetersizliğine neden olacağı için ölümcül olabiliyor.Aşırı uzun olmak da sizi öldürebilir. Robert Pershing Wadlow yaklaşık 2,73 metre boyunda. Bu kadar uzunluk dolaşım sisteminde basınca neden olduğu için 23 yaşında ölmüş. Araştırmacılar, 1,52 metreden sonraki her 2,54 santimetrenin ömrünüzden 1,3 yıl götürdüğünü varsaymakta.

Tek seferde yenilen 22 kg marihuana ya da 15 dakika içerisinde içilen 680 kg marihuana sizi ölüme götürenlerden. Bu nedenle direkt olarak ilk marihuana içişinde ölen birine rastlanmıyor.Müzik ile kopmaya bayılanlardansanız ses düzeyine dikkat etmelisiniz. Çünkü kapalı alanda 185 desibel üstü sese maruz kalmak ciğerlerinizin patlamasına ya da damarlarınızda pıhtı atmasına sebep olabilir.

Su bile sizin için ölümcül olabiliyor. Genel olarak günde 2 litre tüketmemiz gereken suyu 3 katı kadar tüketirsek bu beyinin şişmesine ve bu nedenle nöbete, komaya ve hatta ölüme yol açabiliyor.Fareler üzerinde yapılan uyku deneyi sonucu, farelerin 2 hafta kadar uykusuzluğa dayanabildikleri gözlemlenmiş. İnsanların rekoru ise 11 gün.

Köpeğinize bir şey olur diye yediremediğiniz çikolata, aslında sizi de öldürebilir. Çikolatanın içerisinde bulunan teobromin isimli kimyasal bizim için de oldukça zararlı. Vücudumuz teobrimin’i köpeklerden daha iyi şekilde katalize etse de, 1000 mg/kg teobrimin’i katalize edemiyor ve bu miktar yaklaşık olarak 85 adet 43 gramlık çikolatayı bir oturuşta yemek oluyor. Bu da bir çoğumuz için imkansız.