Biberin Acı Olup Olmadığı Yemeden Nasıl Anlaşılır? Çok Basit Bir Tekniği Varmış

Acı biber birçok yemeğin vazgeçilmezidir ancak bazı biberlerin aşırı acı oluşu tatmaya bile cesaret gerektirmektedir. Sadece tadarak biberin acı olup olmadığını anlayacağını düşünenler için birkaç pratik ipucu ağızların tadı kaçmadan biberin ne tatta olduğunu anlamaya yardımcı olacaktır.

Acı biberi ayırt etmenin yolları:

Birçok yemeğin güzel lezzetini içinde bulunan acısı çıkarır. Ancak fazlası yemeğin tadını almaktan çok rahatsızlık verir. Kararında bir acı tat için elde bulunan biberlerin acı ya da tatlı olduğunu anlamak mutfaktaki bayanların bazı yöntemlerle yemeye gerek kalmadan anlamalarını sağlamaktadır. Genellikle koyu renkli biberlerin açık renklilere göre daha acı oldukları düşünülse de biberlerin bu özelliği acı tatlarını anlama konusunda yanıltıcı olabilmektedir. Acı olduğu düşünülen oldukça koyu renkli bir biberin acı çıkması beklenirken tatlı çıkması gibi sonuçlar söz konusudur. Bunun için biberin kokusunu ve dış yüzeyinde bulunan küçük yaprak gibi çeltiklerin fazlalığına bakmak gibi yöntemlerle biberi yemeden de acı olup olmadığı çok rahat bir şekilde anlaşılabilir.

Yemeklere katılacak olan biberin acılığını test etmek için genellikle sivri ucundan küçük bir ısırık alınır. Ancak acı olma ihtimali güçlü olan biberlerin dış görünüşlerine bakarak da acı olduklarını ya da olmadıklarını anlamak mümkündür.

Oldukça sert ve parlak bir yüzeye sahip olan biberlerin acı olduklarından şüphelenmek bibere bakarak anlaşılabilecek özellikleri arasındadır. Diğer yandan biberlerin sap kısmından gövdesine doğru uzanan küçük yaprakların çok sayıda olması da biberlerin büyük oranda acı olduğunu göstermektedir.

Koklayarak biberin acı olduğu anlaşılır mı?

Biberin acı olup olmadığı konusunda fikir sahibi olunmadığında yiyerek bu durumu netleştirmek tek çarelerden biri değildir. Acı biberin sahip olduğu keskin kokusundan da biberin acı olduğu anlaşılabilir. En çokta acı biberlerin çekirdeklerini temizlerken genzi yakan acılığı bir ısırık almadan da acı biberi anlamayı sağlayacaktır. Bu noktada en etkili yöntem sert ve kırılgan olan biberi ortadan ikiye kırmak ve hafifçe koklamaktır. Varsa kokusundan acılığını hemen hissettirecek olan biberi daha temkinli kullanma imkânı da bu sayede doğacaktır.