Beyaz Show’a telefonla bağlanan Ayşe Öğretmen’e 1 yıl 3 ay hapis

Beyaz Show’a telefonla bağlanan Ayşe Öğretmen’e 1 yıl 3 ay hapis

KANAL D’de yayınlanan Beyaz Show’a 8 Ocak 2016 günü telefonla bağlanan ve doğudaki operasyonları eleştiren Ayşe Çelik ve program sorumlusu Kadir Turnalı ile Çelik’e destek vermek için ‘Hepimiz Ayşe Öğretmeniz’ diyerek kendilerini savcılığa ihbar eden 38 kişi hakkında terör örgütü propagandası yapmak suçundan 5 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Ayşe Öğretmen’e 1 yıl 3 ay hapis Ayşe Öğretmen’e 1 yıl 3 ay hapisBakırköy 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen karar duruşmasında sanıklar ortak yazılı savunmalarını mahkemeye sundular. Müzisyen, oyuncu ve avukatların da aralarında bulunduğu sanıklar savunmada şunları söyledi: “Biz Ayşe Çelik’in feryadına sahip çıktık. Çünkü sözlerinin yaşadığı, gördüğü tanığı olduğu acıları yansıttığını biliyorduk. Onun sözlerinde herhangi bir örgütün övülmesinin ya da propagandasının öznesi, sıfatı, yüklemi yoktu. Gerçeğin ifadesi vardı. Gerçeğin sesine katıldık. Katıldığımız bu ses suç olamaz.”

‘PİŞMANLIK GÖSTERMEDİ’

Mahkeme, sanık Ayşe Çelik’in suç tarihinde PKK terör örgütünün şiddet içeren yöntemlerini meşru gösterdiği ve bu şekilde “terör örgütü propagandası yapmak” suçunu işlediği gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapis cezasına hükmetti. Mahkeme, sanığın pişmanlık göstermeyen kişiliği gözetildiğinde bir daha suç işlemekten çekineceğine dair kanaatin mahkemece oluşmadığından hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasının uygulanmasına yer olmadığına karar verdi.

Mahkeme heyeti, aralarında oyuncu Orhan Alkaya, sanatçı Ferhat Tunç, avukat Bahri Belen’in de bulunduğu 38 sanığın “suçu ve suçluyu övme” suçunun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraatlerine karar verdi. Heyet, program sorumlusu sanık Kadir Turnalı’nın da “terör örgütü propagandası yapmak” suçunu kasten işlediğine dair cezalandırmaya yeterli delil elde edilemediğinden ve suçun sanık tarafından kasten işlendiğinin sabit olmaması nedeniyle beraatine hükmetti.