Bbl Tedavisi Nedir?

Bbl Tedavisi Nedir?

BBL tedavisi Yoğun Darbeli Işık veya fotorejuvenasyon olarak da bilinir bbl tedavisi, lazer tedavisi ile aynı şey değildir. Lazerler, etkilenen bölgeyi tedavi etmek için belirli bir dalga boyunu kullanırken BBL ise birden fazla dalga boyunu kullanır ve bu da tedavi seçeneklerinde daha büyük bir kararlılık sağlar.

BBL’nin Faydaları Nelerdir?

Bir bbl tedavisi tedavisi, herhangi bir cilt rahatsızlığını tedavi edebilir: akne oluşumuna yardımcı olur, cilt tonunu düzeltir, ince çizgi ve kırışıklık görünümünü siler, yaş lekeleri veya çil görünümünü tedavi eder, cildi sıkılaştırır. Tedavi bu sonuçlara tamamen invazif olmayan bir yolla; cerrahi, insizyon ve cerrahi düzelme olmaksızın ulaşır. bbl tedavisi cerrahi bir prosedür olmadığından, bazen bir saatten az bir sürede oldukça iyi sonuçlar veren bir tedavidir.

BBL Nasıl Çalışır?

BroadBand Light(BBL) tedavileri, cildin belirli bir şekilde zarar görerek verdiği tepkinin, görünüşü gençleştirmeye yarar sağlamak için kullanılabileceği fikrini kullanır. Yaşlandıkça, normal yaşantı sürerken yaşanılan olumsuz cilt hasarları vardır: kirlilik, güneşe maruz kalma, sigara dumanına maruz kalma, kötü beslenme ve yer çekiminin basit varlığı gibi… bbl tedavisi cilde zarar veren bu etkenlerle benzer etkiler veren bir yöntemle cildin tepki vermesini ve bu sayede yaşlılık belirtilerini geciktirmeyi sağlar.

Bir BBL veya IPL makinesi, hedef alana kontrollü miktarda ısı gönderir; bu da, vücuda daha fazla kolajen üretme ve alanın onarımı için aşırı yüke geçme tepkilerine neden olan küçük bir hasara neden olur. Deri hücreleri kollajen üretimini uyaran ısıyı emer. Hasar gören cilt verdiği tepkiyle gençleşir ve sonuç bazen lazer kullanımı ile ilişkili olabilecek sorunlar olmadan daha pürüzsüz, daha sıkı, daha genç görünümlü bir cilde ulaşmaya vesile olur.

BBL Yan Etkileri Nelerdir?

Tedavi bittikten sonra kolayca günlük yaşama dönülebilir. Bbl tedavisi, yaşlanmanın görüldüğü yerler olan yüz, eller ve göğüs dahil olmak üzere vücudun hemen hemen her bölgesinde gerçekleştirilebilir. Tedaviden hemen sonra bazı ilk kızarıklıklar olabilir, ancak birkaç saat sonra bunlar solmaya devam edecektir. Çoğu hasta makyaj yapabilecek, işe geri dönebilecek ve genellikle tedaviden hemen sonra normal aktivitelerine devam edebilecek hale gelir. Tedaviden sonra kızarıklık oluşursa buz tedavisi uygulanabilir.

Kahverengi hiper-pigmentasyonu olan hastalar, noktaların birkaç gün daha koyu olduğunu fark edebilir ve tedaviden sonra soyulma yaşayabilirler. Diğer hastalar, özellikle de tedavi göz çevresinde yapıldığında (bu durum beyaz tenli insanlarda daha sık görülür) hafif şişlik görülebilir. Şişlik birkaç gün içinde kaybolur.

En iyi sonuçları almak için doktor talimatlarına mutlaka uyulmalıdır. Herhangi bir şişlik veya morarma olasılığını en aza indirmek için, alkol alınmamalı ve tedaviden sonra birkaç gün yorucu egzersizlerden kaçınılmalıdır. Ayrıca, tedavi tamamlanana kadar doğrudan güneş ışığından uzak durulmalı ve her tedavi seansından önce ve sonra bir ay boyunca bronzlaşma önlemelidir.

Kızarıklık ve herhangi bir şişme solmaya başlar başlamaz, sonuçlar gözle görünür olacaktır. Daha az görünen çiller, güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri ve pigmentasyon ile daha sıkı bir cilt gözle görülecektir. Daha önce görülebilen gözenekler küçülecektir. Ayrıca, tedaviden önce oluşan herhangi bir aknenin temizlendiği de fark edilecektir.

Kaç Tedaviye İhtiyaç Duyulur?

İhtiyaç olan tedavilerin sayısı: tedavi alanı, düzeltmek istenilen sorunların ciddiyeti ve mevcut cilt pigmentasyonu gibi birçok faktöre bağlıdır. Genel olarak, çoğu kişi her seans arasında yaklaşık iki ila dört hafta olmak üzere 3 ila 5 tedavide tedavi edilebilir. Bazı insanlar istedikleri sonuçları almak için daha fazla tedaviye ihtiyaç duyar. Özel bir şikayete bağlı olarak, her bir bbl tedavisi oturumu arasında mikrodermabrazyon tedavisi olması daha iyi, daha hızlı görünen sonuçlar verebilecektir.

Kimler BBL Tedavisi Olabilir?

Hemen hemen herkes BBL tedavisi alabilir. Hem erkekler hem de kadınlar için cilt şikayetlerini tedavi etmek adına bbl tedavisi oldukça iyi bir tedavidir. Eller, omuzlar, göğüs ve yüz dahil olmak üzere vücudun hemen hemen her alanında kullanılabilir. Güneş yanığı veya koyu ten rengi tonları olan hastalar BBL tedavileri için iyi bir aday olmayabilir çünkü ışık hiper pigmentasyona neden olabilir. Doktor, mevcut cilt tonunuza istinaden iyi bir aday olup olunmadığını mutlaka söyleyecektir.