Bamyayı Sevmeyenler Bu Yazıyı Okuduktan Sonra Çok Pişman Olabilir

Bamya çok az kişi tarafında sevilen ve faydaları pek bilinmeyen bir sebzedir.Dünyada kullanımı oldukça yaygın olsa da “sümüksü” yapısı nedeniyle pek sevilmez. Ama sayısız faydası olduğunu bilenler ve sağlıklı yaşama önem verenler bamyayı beslenme düzenlerinden eksik etmezler.

Bamya Mısır’da ortaya çıkmıştır ve 12 yüzyıldan beri yetiştirilmektedir. Birçok farklı tüketim şekli bulunur. Turşusu bile vardır ve çok lezizdir!

Bamyanın faydaları

2005 yılında yapılan bir araştırma sonucu bamyanın böbrek rahatsızlıkları üzerinde pozitif etkisi olduğu görüldü. Çalışmada katılımcılar iki gruba ayrıldı – bir grup bamya ile tedavi edildi diğer gruba ilaç tedavisi uygulandı. 6 ay süren çalışmada ilaçla tedavi edilen grupta hiçbir değişiklik görülmezken bamya ile tedavi edilen grupta ürik asit ve idrar proteininde azalma görüldü.

Yayınlanan başka bir çalışmada da bamyanın vücudu böbrek rahatsızlıklarına karşı koruduğu söylendi. Güçlü antioksidan özelliği nedeniyle kimyasallar nedeniyle oluşabilecek böbrek rahatsızlıkların karşı koruma sağlıyor.

Bir diğer çalışma da bamya özünün şeker hastalığına karşı koruyucu olduğunu ortaya çıkarmıştır. Diyabetli farelere bamya verildiğinde farelerin kan şekeri seviyelerinin düştüğü ve lipid profillerinin normal seviyelere geldiği görülmüştür.

Bunun gibi diğer deneylerde ve laboratuvarlarda yapılan testlerde bamyanın kan şeker seviyesini düşüren önemli besinlerden biri olduğu bulunmuştur. İçerdiği yüksek miktardaki çözülebilir diyet lifler nedeniyle de eskilerden beri şeker hastalığı için alternatif bir tedavi yöntemi olarak kullanılır.

Henüz ön hazırlık aşamasındaki laboratuvar testlerinde meme kanseri hücrelerine karşı tepki verdiği görüldüğünden kanserle savaşta da faydalı olabileceği düşünülüyor. Bamyada bulunan ve araştırmacıların yeni keşfettiği bir protein türü, laboratuvar ortamındaki testlerde meme kanseri hücrelerini %72 oranında yok etmiştir.

Bamyanın depresyona iyi geldiğini gösteren araştırmalar da bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda bamya çekirdeklerinin ruh halini iyileştirmede önemli bir rol oynadığı hatta bilenen bazı antidepresanlarla aynı etkiyi sağladığı görülmüştür. Bamyanın bu faydası içerisinde bulunan yüksek derecedeki total fenol ve flavonoidlere bağlıdır.

Bir daha karşınıza bamya çıktığında “Iyhhh bamya mı? Hayatta yemem!” demeden önce bir kez daha düşünmenizde fayda olabilir.