Ayak Ağrıları Nasıl Geçer İşte Uzman Önerileri

Vücudumuz öyle değişik bir mekanizmaya sahiptir ki bütün kemiklerimiz birbiriyle uzaktan ve yakından bağlantılıdır. Herhangi bir yerde sorun oluştuğunda bunu vücudumuzun her yerinde hissederiz. Mesela ayağınızdaki bir ağrı bacağınızın ağrımasına yol açabilir. Ayak sağlığı çok önemli ve ciddi sorunlar olduğunda doktora danışmak şart.

Öte yandan ayağınız ağrıdığında evde yapabileceğiniz bazı hareketler var. Bunlar çok eğlenceli hareketler olmayabilir ancak günde birkaç dakika haftada birkaç gün tekrarlanması halinde ayağınız sağlığına kavuşacaktır. Baldır ikiz kası ve çarpraz bağlar ayak sağlığınız için çok önemli.

Ayak gevşetme
Bir tahtanın üzerine çıkın. Ayak uçlarınızı basın ve topuklarınız havada olsun. Böyle dayanabildiğince bekleyin ve bunu haftada 10 kez yapın. Bu hareketi yaptıkça ayağınızın daha esnekleştiğini göreceksiniz. Hemen bir sandalyeye oturun ve bir ayağınızı diğer dizinizin üstünde bekletin.

Şimdi parmak uçlarınızı sırayla ileri ve geriye doğru çekin. Hareket sayesinde ten ve kas dokuları esnekleşir. Bu şekilde 10 saniye boyunca aynı hareketi 10 kez tekrarlayın.
Tenis topuyla ayak egzersizi

Tenis topu ile ayağınıza muhteşem şekilde masaj yapabilirsiniz. Tenis topunun üzerine hafifçe basın ve ileriye-geriye doğru hareket ettirin. Bir sonraki ayağa geçmeden bir dakika bunu tekrarlayın. Kan dolaşımınız da hızlanacak.

Ayak parmağı gevşetme
Ayak parmakları son derece önemlidir ve ilgi gerektirir. Ayağınızın esnek olması ve dengeli yürümeniz aslında ayak parmaklarınızla alakalıdır. Ayak parmaklarının çok önemli görevleri vardır. Parmaklarınızın arasından kalın bir lastik geçirin. Lastiğin dayanıklı olması çok önemli. Aksi halde egzersizi gerçekleştiremezsiniz. Şimdi parmaklarınızın arasından geçirdiğiniz lastiği kendinize doğru çekip beş saniye bekleyin. Bunu 10 kez tekrarlayın.
Ayak parmağını güçlendirme

Bunu hem oturarak hem de ayakta yapabilirsiniz. Önce yere küçük bir havlu koyun. Parmak uçlarınızla havluyu tutun ve kendinize doğru çekmeye çalışın. Ayrıca havlu yerine zar benzeri bir nesne de kullanmanız mümkün. Hareketi günde 4-5 kez tekrarlayın.
Ayrıca:
1- Doğru ayakkabılar giyin
Ayağınıza düzgün oturan ve parmak uçlarının sıkışmamasını sağlayan rahat ayakkabılar tercih edin.

2- Ayak banyosu yapın
Bir leğenin içine ılık su ve epsom tuzunu koyup karıştırın. Ayağınızı leğende bekletin. Çok daha iyi hissedeceksiniz. Vücudunuza magnezyum katkısı olacak.

3- Yoga yapın
Yoga, kasları güçlendirip ayak ve bacak sağlığına iyi geldiğinden mutlaka yapılmalıdır.

4- Yalınayak dolaşın
Yalınayak dolaşmak kan dolaşımını hızlandırır. Ayrıca ayağınızdaki sinirler yıpranmış olabilir ve bu nedenle üzerinizde stres vardır. Ayaklarınızın toprağa değmesi sinirlerinizi rahatlatacaktır.

5- Uzmana danışın
Eğer ayağınız çok acıyorsa bunu dikkate alıp doktora danışın.
Ayak sağlığı için verdiğimiz tüyoları arkadaşlarınızla paylaşın.