Annemin karaciğerini 40 günde 40 enginarla yeniledik!

Umutsuz hastalıkları şifası onda gizli. Kendisi, kökü, yaprakları, her bir zerresi yararlı. Özellikle karaciğer için bulunmaz nimet.


Enginar Yaprağının Sağlığa Yararı ve Enginar Yaprağından Kür YapımıEnginarın yapraklarının faydalı olduğu, karaciğeri düzenlediği ifade edildi.

Karaciğerin vücudu toksinlerden arındıran önemli bir organ olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Hasan Özkan, karaciğer için yararlı olan bitkilerin karışımından elde edilen kürle karaciğerin temizlenmesinin mümkün olduğunu ifade etti.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi iç Hastalıkları ile Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Özkan yaptığı açıklamalarda; doktorların kanıta dayalı bilimsel verilerden hareket ettiği için bitkilerle uğraşmadığını yalnız bu işi anlamayan ancak bu işten belli menfaatler sağlayabilcek kişilerin ortaya çıktığını ifade etti.

Hasta takibi olmadan, hastanın önceki ve sonraki bulgularını öğrenilmeden, kişilere çeşitli bitkilerin tavsiye edildiğini dile getiren Dr. Özkan, “Bitkilerin içerikleri o kadar çok toksinler, o kadar çok çeşitli maddeler içerir ki bunların yararlı kısımlarından vücut faydalanırken, zararlı kısımlarını karaciğer atar.

Bir de karaciğerde bir yük varsa, yağlanma, hepatit B ve C gibi virüsler bulunuyorsa bu ekstradan bitkilerle gelecek olan maddeler karaciğerin yükünü artırır. Dolayısıyla yararlı olacağı yerde zararlı olur” diyerek uyarılarda bulundu.

Karaciğer uzmanı olmayan kişilerden böyle tavsiyelerin alınmaması gerektiğinin altını çizen, bazı karaciğer uzmanlarının da bu konuya eğilerek, konunun bilimsel bir platformda sürdürmelerinin sağlamasını tavsiye etti.

Her bitkinin zararsız olmadığını söyleyen Özkan, “Sigara da bitkidir ama zararlı. Esrar da bitkidir ama zararlı” dedi.

Karaciğer Dostu EnginarBugüne dek yapılan araştırmalarda karaciğer dostu olarak bilinen birkaç bitki bulunduğundan bahseden Dr. Özkan, deve dikeni, enginar, ekinezya, kekik, sarımsak, söğüt yaprağı, karahindiba, zencefil, kırmızı biber, arnavut biberi ve elma suyunun karaciğer dostu bitkiler olduğunun tespit edildiğini belirtti.

Özkan sözlerine şu şekilde devam etti:
“Son günlerde ilacı üretilmeye çalışılan deve dikeninden bahsetmek istiyorum. Deve dikeninin tohumundan tutun, bütün parçaları karaciğer hastaları için yararlıdır.

Enginarın da bilhassa yaprakları çok faydalıdır. Ancak diğer kısımlarının çok faydalı olmadığı söyleniyor. Yaprakları, karaciğerin safrasını ve kimyasını düzeltir.

Enginar Kürü ile Karaciğer Temizliği

Elde kürün belirli bir süre kullanılmasıyla karaciğeri temizlemenin sağlandığını aktaran Dr. Özkan, “Bunun için hasta ileri derecede kanser, hepatit ve böbrek hastası olmamalı” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Özkan: “Hamileler için net bir şey söyleyemeyeceğim ancak çok ufak çocuklarda da kullanmamak gerekiyor.Bunun haricinde çamaşırhane ortamlarında çalışanlar, duvar boyacıları, egzoz dumanına maruz kalan tamirciler, akü ve deri fabrikaları, kuru temizlemeyle hava kirliliğinin çok olduğu yerlerde çalışanlar ve fazla alkol tüketenler risk grubu içindedir.

Bu kişilerin enginarlı karaciğeri temizleme kürlerini uygulanması önemlidir.”

Enginar Kürü Nasıl Yapılır1 adet orta boy enginarın yapraklarının tümünü kaynayan 2 su bardağı dolusu suyun içerisine atılır ve kısık ateşte 5 dakika ağzı kapalı olarak kaynatılır. Soğuduktan sonra süzerek suyu içilir.

Aç veya tok olarak içebilirsiniz. Bu kür 1 ay süre ile haftada 2 veya 3 gün uygulanır. Ardından duruma göre arada sırada haftada 1 defa tekrar edilebilir.