Anneannesini Kurtarmak İçin Sibirya’nın -24 Sıcaklığında 8 Saat Yürüyen Küçük Kız

Anneannesini Kurtarmak İçin Sibirya’nın -24 Sıcaklığında 8 Saat Yürüyen Küçük Kız

Her ne kadar teknoloji çağından yaşadığımızı düşünsek de hala dünyanın birçok yerinde soğuk kış şartları ve teknolojisizlikle yaşama savaşları veriliyor. Bu savaştan elbetteki her zamanki gibi en fazla çocuklar etkileniyor.

Sizleri Sibirya’da yer alan Tuva Özerk Cumhuriyeti’nin küçük kahramanı Saglana Salchak ile tanıştıralım. Kendileri anneannesini kurtarmak için -24 derecelik sıcakta 8 saatlik yürüyüş gerçekleştirdi. Halk onu şimdiden kahraman ilan ediyor.

Bu Saglana Salchak. Kendisi 4 yaşında sevimli bir kız çocuğu, gözleri görmeyen dedesi ve oldukça hasta olan anneannesi ile birlikte 0’ın altında sıcaklıkta yaşam mücadelesi veriyordu.

Tuva Özerk Cumhuriyeti’nde en yakın şehir merkezine 19 kilometre uzaklıkta Moğolistan sınırındaki bir ormanın derinliklerinde bulunan köydeki küçük bir çiftlikte yaşıyorlardı.

Anneannesinin hastalıktan artık hareket edemediğini gören kız çocuğu gözleri görmeyen dedesiyle kısa bir konuşma yaptıktan sonra iş başa düştü diyerek yola çıktı.

Hem yakacak, hem anneannesine ilaç, hem de ihtiyaçları almak adına yola koyulan küçük kız, kurtların ve birçok vahşi hayvanın bulunduğu ormana girdi ve -24’den -34’e kadar varan sıcaklıkta 8 kilometreyi 8 saatte yürüdü.

Köylüler küçük kız eve dönünce olayı fark edip yetkililere haber verdiler. Kısa zamanda gelen yetkiler soğuktan etkilenen kızı tedavi altına aldı. Fakat anneanne kalp krizinden çoktan ölmüştü.

Rus gazetesi Komsomolskaya Pravda’ya konuşan küçük kız ‘Hiç korkmadım, yürümeye devam ettim. Sadece üşüdüm ve acıktım” diyor.

Tedaviden sonra bakım yurduna yerleştirilen kızın annesine de dava açılarak hakkında soruşturma başlatılıyor.

Kızın annesi Eleonara Salchak Tuva’nın başka bir bölgesinde at sürüsü güdüyordu. Toplanan komisyon anneyi suçlu bularak soruşturma başlattı.

Eleonara Salchak suçlu bulunduğu takdirde 1 yıllık hapis cezasına çarptırılacak. Kızı bakım yurdunda olmasına rağmen şimdiden Tuva halkı tarafından kahraman ilan edildi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir