Ameliyat 32 Saat Sürdü Ardından Cerrah Yere Yığıldı Uyandıklarında Herkesi Şaşırttılar

Tıp tarihinin derin bir geçmişi var. Daha önce tıp tarihinde büyük bir öncü olan Britanyalı kadın doktor James Barry’nin, tıp adına bir şeyler yapabilmek için kendini erkek olarak gösterdiğine dair haber yapmıştık.

Günümüzde de insanların hayatını kurtarabilmek için gece gündüz çalışıp canlarını dişlerine takan emekçi doktorlar var.

Bunun son örneğini de Çin’in Fujian eyaletindeki bir doktorla görmüş olduk.

İnternette hızla yayılan aşağıdaki fotoğraf 32 saatlik ameliyatın ardından yorgun düşüp yere yığılan doktora ait.

Ameliyata toplamda üç cerrah, altı anestezi uzmanı ve sekiz hemşire girdi. Hep beraber üç farklı operasyonla bir hastanın beynindeki tümörü almaya çalıştılar.


Cumartesi sabahı saat 8:30’dan pazar gününe kadar süren operasyonda cerrahlar, anestezi uzmanları ve hemşireler harika iş çıkardılar.

Çin’in önde gelen gazetelerinden Global Times, bunun şimdiye dek Fujian Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen en uzun operasyon olduğunun altını çizdi.

Cerrahlardan Dr. Chen Jianping, “Hastamızda hem anevrizma hem de hemanjioblastom vardı. İki tümörü tek operasyonda almamız gerekiyordu. Operasyonun çok riskli ve zor olacağını biliyordum. Bu gibi durumlarda bütün tümörleri art arda almanız gerekir” dedi.

Operasyon boyunca doktorlar çeşitli aralıklarla mola verdiler. Hastanın yakınları bile doktorların operasyonu başarıyla tamamlayabileceklerini sanmıyorlardı.

Neyse ki operasyon başarıyla tamamlandı. En üstteki fotoğrafta da göreceğiniz gibi doktorlardan biri operasyon bittikten sonra zafer işareti yaptı.

Fotoğraf Çin’de hızla yayıldı. Chen Jianping ise büyük bir mütevazı ile operasyonun başarılı geçmesinde en büyük rolün takım arkadaşlarına ait olduğunu ifade etti.

Chen Jianping, “Bunu sadece bir ameliyatla nitelendirmek doğru olmaz. Basında yüzlerini görmediğiniz onlarca meslektaşım her gün aynı zorluklarla karşılaşıyorlar” dedi.

Aşağıdaki fotoğraf ise 1987 yılında çekildi. National Geographic bu fotoğrafı ‘Yılın fotoğrafı’ seçti. Fotoğrafta gördüğünüz kişi Polonyalı doktor Zbigniew Religa.

30 yıl önce Dr. Religa hastası Tadeusz Zytkiewicz’in imkansız olarak görülen kalp nakli ameliyatını gerçekleştirmişti.
Geçmişteki bu operasyon ise toplamda 23 saat sürdü. Zbigniew Religa hastasının monitörünü takip ederken meslektaşlarından biri yerde uyuyakaldı.
Bu operasyon Polonya’da gerçekleştirilen ilk kalp nakli ameliyatıydı ve Dr. Religa 2007 yılında hayatını kaybetti. Hastası Tadeusz ise bugün hala yaşıyor.
Doktorlar ve cerrahların yorgunluk nedir bilmeden her gün insanların hayatlarını kurtarmaları harika bir olay değil mi?
Fotoğrafları ve haberi Facebook’ta paylaşarak doktorlarımızın, cerrahlarımızın, hemşirelerimizin ve diğer sağlık ekiplerinin her gün gerçekleştirdiği zorlu görevlere ışık tutun.