Altın fiyatları – Çeyrek altın fiyatı ne kadar oldu?

Çeyrek altın fiyatları bu hafta değer kazanarak yükselişe geçti. Altın fiyatlarının düşmesiyle bir dönem fiyatı 204 lira olan çeyrek altın fiyatları, bu hafta değer kazanarak yatırımcısını sevindirdi. Altın piyasasında en çok talep gösterilen ürünlerden olan çeyrek altın, fiyatlarındaki inişli çıkışlı hareket ile yatırımcıyı tedirgin ediyordu. Peki çeyrek altın fiyatları bu haftayı kaç lira ile kapattı. İşte altın fiyatlarındaki son durum

57e503330f254427c0b03d

Çeyrek altın piyasada 209 lira civarında işlem görürken, Yarım altın 418, Cumhuriyet Ata Lira 851 liradan işlem görüyor.

Altının gramı yatay seyrediyor. Altının gram fiyatı yatay seyirle 126,6 liradan alıcı buluyor.

Hafta boyunca Japonya Merkez Bankası (BoJ), ABD Merkez Bankası (Fed) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) beklentiler doğrultusunda gelen faiz kararının ardından altının gram fiyatı dar bir bantta işlem gördü.

Dün 126,5 liradan günü tamamlayan altının gram fiyatı, saat 10.30 itibarıyla önceki kapanış seviyesinin hemen üzerinde 126,6 liradan alıcı bulurken, Kapalıçarşı’da çeyrek altın 208, Cumhuriyet altını 847 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı ise bugün Asya piyasalarında en yüksek 1.338 doları görmesinin ardından gelen kâr satışlarıyla şu dakikalarda yüzde 0,2 gerileyişle 1.335 dolar seviyesinde bulunuyor.

AA Finans Analisti İslam Memiş, altının gram fiyatının küresel piyasalarda doların değer kaybetmesinden dolayı dar bir bant aralığına sıkıştığını belirtiyor.

Çeyrek altında siyanürlü su hilesi
Altında hile yapanların yeni yöntemi siyanürlü su. Özellikle çeyrek altında uyguladıkları siyanürlü suya batırma işlemi, altınların gramını suya çekiyor, değerini düşürüyor. Uzmanlar vatandaşlara “mutlaka güvendiğiniz kuyumcudan alışveriş yapın” tavsiyesinde bulunuyor.

Altının onsu Fed sonrası hızlı yükseldi – Altının ons fiyatı 1.337 dolar ile yaklaşık 2 haftanın en yüksek seviyesini gördü – Gram altın, ons fiyatındaki yükselişin dolar kurundaki düşüşle dengelenmesiyle 126 lira seviyelerinden işlem görüyor.Altının ons fiyatı ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz değişikliğine gitmemesinin ardından hızlı bir şekilde yükselerek yaklaşık iki haftanın en yüksek seviyesi olan 1.337 dolara çıktı.

Dün sabah Japonya Merkez Bankasının (BoJ) para politikasında değişikliğe gitmesi ve parasal genişlemenin artarak devam edeceğinin görülmesinin ardından 1.320 doları aşan ons altın, akşam saatlerinde Fed kararlarından sonra çıkışını hızlandırarak 9 Eylül’den bu yana en yüksek seviyesi olan 1.337 doları gördü.
Altının ons fiyatı bugün Asya piyasalarında en yüksek 1.337 doları görmesinin ardından etkisini artıran satışlarla gerilese de saat 10.15 itibarıyla önceki kapanış seviyesinin hemen altında 1.334 dolar seviyesinde dengelendi.
Yurt içinde ise altının gram fiyatı, ons fiyatındaki yükselişin dolar kurundaki düşüşle dengelenmesinin etkisiyle 126 lira seviyelerinden işlem görüyor. Dün günü 126,8 liradan tamamlayan altının gram fiyatı şu dakikalarda 126,2 liradan alıcı bulurken, Kapalıçarşı’da çeyrek altın 207, Cumhuriyet altını 846 liradan satılıyor.
AA Finans Analisti İslam Memiş, Fed’in faiz kararından sonra altının ons fiyatının 1.330 dolar seviyesinin üzerinde işlem gördüğünü belirterek, bu seviyenin üzerinde kapanış gerçekleştirmesinin teknik açıdan görünümü değiştirebileceğini ifade etti. Altının ons fiyatının 1.335 dolar üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yükselişlerin devam edebileceğine dikkati çeken Memiş değerlendirmesini şöyle sürdürdü:
“Biz ons altının 1.335 dolar seviyesinin üzerinde kalıcı olmasını beklemiyoruz. Altının gram fiyatı ise dolardaki zayıflama ile 127 lira seviyesindeki direnci kırmakta zorlanıyor. Bugün gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB ) faiz kararında olacak. TCMB’nın piyasa beklentisi doğrultusunda faiz koridorunun üst bandında indirime gitmesinin altın fiyatları üzerinde herhangi bir etkisinin olmayacağını tahmin ediyoruz.”