6 Yaşındaki Çocuk Şiddete Uğramış Ve Aç Halde Yerde Bulundu – Gerçeği Öğrenince Gözleriniz Dolacak

Dünyada hiçbir çocuğun yaşamaması gereken şartlar altında yaşamlarını sürdüren çocuklar var.

Yoksulluk ve açlık son derece zor. En kötüsü de istismar.

Çoğu zaman istismara uğrayan çocukların istismarcılarının aileden birileri olduğunu duyuyor, şaşırıyor ve üzülüyoruz.


2007 yılında Hindistan’daki ‘Kadın ve çocuk gelişimi bakanlığı’nın yayınladığı istatistiklere göre Hindistan’daki çocukların %69’u istismara uğruyormuş. %69’luk dilimin %54.68’ini erkek çocuklar oluşturuyormuş. Onların da istismarcılarının %88.6’sı ebeveynleriymiş.

Yine yapılan bir diğer araştırmada çocukların %53’ünün cinsel saldırıya uğradığı belirtildi. Bu oranın yarıdan fazlasını yine erkek çocuklar oluşturuyormuş.

İstatistikler ortaya çıktıktan sonra Hindistan hükümeti, oranı azaltmak için birtakım önlemler aldı. 2012’de yürürlüğe giren yeni bir yasa çıkarıldı. Maalesef ‘Çocukları cinsel saldırılardan koruma kanunu’ başarılı olamadı.
20 şubat tarihinde yetkililer, Abhishek ismindeki bir çocuğu kumların üstünde yatarken buldu.

Durumu çok kötü olan çocuğun darp edildiği ve aç olduğu her halinden belliydi.

Babası tarafından istismara uğradı

Görgü tanıkları, Abhishek’in babası Mukhtar tarafından istismara uğradığını doğruladılar. Baba genelde eve sarhoş geliyor ve oğluna şiddet uyguluyormuş. Abhishek muayene edildiğinde günlerdir yemek yemediği ortaya çıktı.

İnsanlar çocuğun durumundan haberdar olsa da kimse korktuğundan dolayı olaya karışmak istememiş. Abhishek neredeyse ölecekken birisi yetkililere haber vermiş.

Giderek artıyor

Abhishek’in başına gelenler korkunç olsa da onun durumunda daha çok çocuk var.

Human Rights Watch’ın yayımladığı bir rapora göre Hindistan’da aile içi şiddet ve istismar, nadiren yetkililere bildiriliyormuş.

Gelişmemiş ülkelerde maalesef insanlar çeşitli nedenlerden dolayı sessiz kalıyorlar. Böylelikle de suç oranları resmi olmasa da artıyor.


Gerek görgü tanıkları gerekse de şiddete ve istismara uğrayanlar sessiz kaldıkça, istismarcılar yaptıklarının cezasız kalacaklarını bildiklerinden bu suçları işlemeye devam ediyorlar.

2014’te çıkarılan kanunla artık istismarı bildirmeyenler de suçlu sayılıyorlar

Güney Asya’daki Humans Rights Watch’ın lideri Meenakshi Ganguly, elinden gelen her şeyi yapıyor.

Yaptığı öneriyle halka açık alanlara daha fazla kamera yerleştirilmesi ve istismara uğrayanların tespit edilmesini istedi. Ancak istismar genelde ev içinde gerçekleştiğinden yetkililer öneriyi dikkate almadılar.

İnsanların konunun ne kadar hassas olduğunu iyice anlamaları gerekiyor. Aksi halde hiçbir şey düzelmeyecek. İstismara tanık olduklarında bunu yetkililere bildirmelerinin zorunlu hale getirilmesi yerinde bir karar olmuş.

Neyse ki Abhishek hayatını kaybetmeden birileri cesaretini toplayıp durumu yetkililere bildirmiş.

Hindistan, coğrafi olarak bizlere çok uzak olduğundan olayın ciddiyetinin farkına varmıyor olabiliriz. Ancak çocuk istismarı bütün dünyayı ilgilendiren bir suçtur ve bu konuda el ele vermeliyiz.

Yaşadığınız yerde de birilerinin istismara uğradığını düşünüyorsanız yetkililere haber verin. Böylelikle masum bir hayatı kurtarabilirsiniz.