Bu 6 Taktik ile Yaşlanmayı 20 Yıl Geciktirmek Mümkün Hem Bu Kadar Basit

Yaşlanmayı geciktirmek için ne yapmalı?

Bazı insanlar 70 yaşında, 30 yaş genç görünürken, bazı insanlar ise 30 yaş daha yaşlı görünürler.  Bunun en önemli sebebi, vücutta biriken toksinler ve hücrelerdeki yetersiz oksijen oranıdır. Çağımızın hastalığı olan stres de, yaşlanmayı hızlandıran en önemli faktörlerden biridir. Yaşlanmaya sebep olan faktörleri bitkisel kürlerle azaltarak daha dinç bir yaşlılık geçirmek mümkündür.

Amino asitleri beslenmenize ekleyin

Vücudunuzu yeniden yapılandırmak için büzülmüş kaslarınızı harekete geçirmeniz gerekiyor, bunun için amino asitlere ihtiyacınız var. Bu noktada öncelikli amino asitler lösin, arginin ve glutamin’e ihtiyacınız var. Bu amino asitleri hayvansal ve bitkisel proteinlerden elde edebilirsiniz. Yumurta, balık, tavuk, soya ve mercimek yemelisiniz. Kaslarınızı güçlendirdikçe yağ miktarınız azalacak ve kendinizi daha güçlü, sağlıklı hissedeceksiniz.

Yaşlanmayı Geciktiren Kürler kullanın

Antioksidan içeren bitkisel çaylar düzenli olarak tüketildiğinde yaşlanmanın etkilerini geciktirmektedir. Birkaç bitkinin karışımıyla oluşturulan kürler ise, daha dinç ve sağlıklı yaşlanmanın anahtarlarıdır.

  • 1 tatlı kaşığı ginseng kökü
  • 1 adet limon
  • Bal

Hazırlanışı

Ginseng kökünü küçük parçalara ayırın. Limonun dış kabuğunu iyice yıkayarak küçük parçalar halinde doğrayın. 2 bardak soğuk suda ginseng köklerini ve limon parçalarını üstü kapalı küçük bir tencerede 15 dakika pişirin. Demlenmesini beklemeden süzün. İçine bal ilave ederek servis edin

Yaşlanma karşıtı beslenme: Nar

 

Çeşitli vitamin ve mineraller içeren nar da antiaging etkiye sahiptir. İçerisindeki fosfor ve riboflavin ile cildin canlanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cildi besler ve elastikiyetini korur. Cildin kollajen salgılamasına yardımcı olurken cildi sıkılaştırır ve ince çizgilerin giderilmesini sağlar. Yeni cilt hücresi oluşumlarını destekler.

Stresi yönetmeyi öğrenin

Stresimizi yönetirken öğrenmemiz gereken en önemli şeylerden biri her gün yeterli uykuyu almak. Biz uyurken vücudumuzdaki tüm hücreler yenileniyor. Ortalama bir insanın günde 7-8 saat uykuya ihtiyacı var. Eğer yeterince uyumazsanız hem fiziksel hem de akılsal olarak zorlanırsınız. Kilo alırsınız ve bu da daha çok strese yol açar. Daha rahat uyku için öğleden sonra kafein almayı kesin ve geceleri ağır yiyeceklerden kaçının.

Yatak odanızı doğala yakın ışıklarla aydınlatın ve yatağınızı sadece yatmak için kullanın.Yatmadan önce bir bardak papatya çayı veya ılık süt sizi sakinleştirmek ve günün stresini atmak için de iyi bir seçenek. Çayınıza bir miktar vişne suyu da ekleyebilirsiniz. Vişne suyunda uyumanızı kolaylaştıracak melatonin bulunuyor. Eğer gece endişeyle uykudan uyanırsanız, sizi endişelendiren şeyleri yazın ve endişelenmek için ertesi gün bir zaman belirleyin. Bu garip gelebilir ama bunu daha sonra düşünüp rahatça uykunuza devam etmenize yardımcı olacak. Ayrıca uykunun önemiyle ilgili bir nokta daha: Uyku kilo vermenize yardımcı olur. Her gece en az yedi saat uyuyan insanların dolaşım sisteminde daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayan tokluk hormonu dolaşır. Fakat az uyuyan insanlarda bu hormon daha azdır. Ayrıca yapılan araştırmalar gösteriyor ki, her gece 7-8 saat uyuyanların, uyumayanlara göre beden kitle endeksleri daha düşük.

Bitkisel Zerdeçal Macunu kullanın

  • Yarım su bardağı zerdeçal
  • Yarım bardak su
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 5 yemek kaşığı hindistancevizi yağı

Zerdeçal ve karabiberi yarım bardak suda 10 dakika pişirin.  Ocaktan alıp içine hindistancevizi yağını ekleyin. Çırpıcı yardımıyla iyice karıştırıp buzdolabına koyun. Bu macun, süte veya yoğurda karıştırılır. 1 bardak süte veya 1 kâse yoğurda bir çay kaşığı bu macundan eklenerek tüketilir.

Hayatınıza  Antioksidanları ekleyin

C vitamini gibi antioksidanları yeterli seviyede almak, sizi yaşlanmaya karşı korur ve cildinizin daha parlak görünmesini sağlar.