4 Kişi Tarafından T*cavüze Uğradı – 2 Yıl Sonra Annesi Banyoda Korkunç Manzarayla Karşılaştı

Ergenlik dönemindeyken herkes o hissi yaşamıştır. Vücudunuz değişmektedir, kimliğinizi bulma telaşındasınızdır ve etrafınızdakilerin hakkınızda ne düşündüğü konusunda aşırı hassassınızdır.

Bazıları ergenlik dönemine ait eğlenceli anıları hatırlarken bazıları da hatırlamak istemeyeceği şeyleri hatırlar. Özellikle bu dönemde okulda zorbalıkla karşılaşanlar olmuştur.

Kanada’nın Darthmouth ilçesinde yaşayan Rehtaeh Parsons, 2011 yılındayken ve 15 yaşındayken arkadaşıyla beraber bir partiye gitti. Maalesef partide gerçekleşen trajediyi ömrü boyu unutamayacaktı.

Rehtaeh o gece dört sınıf arkadaşı tarafından tecavüze uğradı.

Daha da kötüsü tecavüz esnasında çekilen fotoğraf okulda yayıldı.

Rehtaeh annesi Leah’ya hemen söyleyemedi. Bir kaç gün sonra ise ağlayarak başına gelenleri anlattı.Leah kızını hemen hastaneye götürdü.Polis, tecavüzcüleri sorguya bile çekmedi. Hatta fotoğrafı kimin çektiğini bile araştırmadı.

Kanıt yetersizliğinden bir yıl sonra takipsizlik kararı alındı.Bu sırada Rehtaeh’in hayatı kabusa dönmüştü. İnternette ve okulda onunla dalga geçildi ve kimse konuşmadı. Trajediye dair psikolojik izler nedeniyle her gün başına gelenleri hatırladı.

Arkadaşları onunla birlikte olmak için mesaj atıyorlardı. Zavallı genç kız her günü atlatmak için elinden geleni yapıyordu.Rehtaeh’in annesi CBS’e “Hep uğraştılar. Arkadaşları sırtını çevirdi. İnsanlar dalga geçti. Yaptıkları psikolojik baskı hiç durmadı” dedi.Depresyona giren genç kız artık yaşamak istemiyordu.

Genç kız 13 Mart 2013 tarihinde Facebook’ta şöyle bir gönderi paylaştı:

“Her şeyin sonunda düşmanlarımızın sözlerini değil, dostlarımızın sessizliğini hatırlayacağız.” Tecavüze uğramasının 17 ay ardından Rehtaeh intihar etti. Annesi onu bulduğunda iş işten geçmişti. Hastaneye kaldırılan genç kız bitkisel hayata girdi. Birkaç gün sonra aile yaşam ünitesinin fişinin çekilmesi kararını aldı.

Tecavüzden ötürü kimse ne göz altına alındı ne de tutuklandı. Yeterli delil olmadığı söylendi. Rehtaeh’in babası Glen Canning, olaya tepkisiz kalan okul yönetimi ve polis nedeniyle, kızının insanların onunla dalga geçmesinden değil hayal kırıklığından canına kıydığını belirtti.

Sık sık zorbalığa uğrayan ancak gerekli yardımı ve desteği alamayan çocukların haberlerini okuyoruz.

Ebeveynleri ellerinden gelen her şeyi yapmasına rağmen gerekli desteği göremediler. Onun ölümüne neden olanlar şimdi ellerini kollarını sallayarak dışarıda dolanıyorlar.

Böyle şeylere sessiz kalmamalıyız. Hiçbir çocuk toplum tarafından dışlanmamalı ve canına kıymamalı. Öğretmen, müdür veya polis olmasanız bile çocukların geleceği için bir şeyler yapabilirsiniz. Çocuklarınızın ve etrafınızdaki çocukların sorunlarıyla ilgilenin. Hep beraber bir fark yaratabiliriz.

Akran zorbalığına karşı daha fazla önlem alınması gerektiğine inanıyorsanız paylaşın.

PAYLAŞ
burası
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.