30 Gün Boyunca Soldaki Bitkiye Kötü Sağdakine İyi Şeyler Söylediler – Bitkilerdeki Gelişme Görenleri Şaşkına Çevirdi

Akran zorbalığı veya diğer adıyla ‘kabadayılık’ günümüzün en büyük sorunlardan. Dünyada çocuklar hemen her gün akran zorbalığına maruz kalıyorlar.

İsveç kökenli ünlü mobilya mağazası IKEA, Orta Doğu’da 4 Mayıs tarihinde kutlanan zorbalıkla mücadele gününde akran zorbalığı karşısında farkındalık oluşturmak amacıyla ‘Bitkiye zorbalık’ isminde bir proje başlattı.

IKEA tarafından satılan iki farklı bitki yan yana koyuldu. Öğrencilerden sol taraftaki bitkiye kötü sözler söylemeleri, sağ taraftaki bitkiye ise güzel şeyler söylemeleri istendi.

Öğrenciler de kendilerine söylenenleri 30 gün boyunca uyguladılar.

İki bitkiye de eşit miktarda su verildi ve günün belli saatlerinde güneş ışığı almaları sağlandı. 30 günün sonunda sol taraftaki ve sağ taraftaki bitki bakın ne hale geldi.

Bir bitkiye 30 gün boyunca kötü şeyler söyleseniz bitkiye ne olur?IKEA, 4 Mayıs tarihinde Orta Doğu’da kutlanan zorbalıkla mücadele gününde akran zorbalığı hakkında farkındalık yaratmak için mükemmel bir projeye imza attı.


IKEA’da satılan iki bitkiyi bir okula yerleştirdiler.


Diğerine ise tıpkı akran zorbalığına uğrayan çocukların maruz kaldığı gibi kötü şeyler söylemeleri istendi.


30 günün sonunda sürekli kötü sözler söylenen bitkinin solduğu, iyi sözler söylenen bitkinin ise yeşerdiği görüldü.
İşte projeden bir kesit:

Akran zorbalığını günümüzün en büyük sorunlarından. IKEA harika bir işe imza atmış ve çocuklara küçük yaşta akran zorbalığının ne kadar kötü bir şey olduğunu öğretmiş. Umarız ki ülkemizde de benzer projeler uygulanır ve çocuklara küçük yaşlardayken akran zorbalığının ne kadar kötü bir şey olduğu öğretilir. Haberi paylaşarak akran zorbalığı hakkında farkındalık yaratın!